Zamknij

ZUS odracza składki za styczeń. Trwają prace nad tarczą 7.0

19.01.2021 17:35
ZUS odroczenie składek
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ZUS odroczy terminy płatności składek do czasu przyjęcia przez rząd tarczy antykryzysowej 7.0. Nowe przepisy, zwalniające wybranych przedsiębiorców z opłat za grudzień i styczeń, wejdą w życie na przełomie lutego i marca. Do tego czasu obowiązek płatności będzie dla nich zawieszony.

ZUS odroczy terminy płatności składek do czasu przyjęcia przez rząd tarczy antykryzysowej 7.0. Nowe przepisy, zwalniające wybranych przedsiębiorców z opłat za grudzień i styczeń, wejdą w życie na przełomie lutego i marca. Do tego czasu obowiązek płatności będzie dla nich zawieszony.

Przedłużający się lockdown wymusił konieczność opracowania tarczy antykryzysowej 7.0. Dokument jest obecnie w trakcie tworzenia przez rządzących. Zostanie wprowadzony poprzez rozporządzenie, które przewiduje m.in. zwolnienie z opłacania składek za grudzień poprzedniego roku lub wspólnie za grudzień 2020 i styczeń 2021.

SKŁADKI ZUS – ODROCZYĆ CZY ANULOWAĆ?

Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych deklarują, że płatnicy mogą już teraz składać wnioski. Najpierw płatność zostanie odroczona, aby po aktywowaniu przepisów z tarczy branżowej została całkowicie anulowana.

A co w sytuacji gdy przedsiębiorca złoży wniosek o zwolnienie z płatności przed zawarciem umowy o odroczenie składek za styczeń 2021? Najpierw zostanie rozpatrzony wniosek o zwolnienie z opłacania składek. Gdy decyzja będzie pozytywna, wówczas umowa o odroczenie zostanie anulowana.

ODSETKI Z ZUS-u. JAK ICH UNIKNĄĆ?

Priorytetem jest terminowość. Aby uniknąć karnych odsetek warto pilnować kalendarza.

Zachęcam do złożenia wniosku o odroczenie przed terminem płatności składek, bo w ten sposób (przedsiębiorca - przyp.red.) uniknie naliczania przez ZUS odsetek za zwłokę. Przyznanie odroczenia będzie udzielane bez opłaty prolongacyjnej

Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

ZWROT PIENIĘDZY ZA OPŁACONE SKŁADKI

Czy przedsiębiorca, który opłacił składki za grudzień i styczeń może odzyskać pieniądze? Tak, ale musi spełnić warunki.

- Oczywiście można tez zapłacić składki za grudzień lub styczeń w obowiązującym terminie, a później wystąpić z wnioskiem o zwolnienie z opłacania składek za te miesiące. Wówczas opłacone składki zostaną zwrócone – zaznacza Kowalska-Matis.

Jeśli jednak przedsiębiorca opłaci składki po terminie, a później okaże się, że nie przysługuje mu zwolnienie z płatności, wówczas może złożyć pismo o odstąpienie od konieczności spłacania odsetek (RDO). Może także złożyć wniosek o rozłożenie składek na raty, jeżeli jego sytuacja finansowa tego wymaga.

ZUS już w listopadzie wysyłał do przedsiębiorców komunikat w łagodnej formie, odchodząc od urzędniczego sloganu. Padły nawet propozycje wsparcia ze strony państwa i deklaracja pomocy 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma także pomysł, aby zamienić się w wirtualne biuro rachunkowe.

RadioZET.pl