Zamknij

ZUS odmraża kontrole. Urzędnicy przyjrzą się zwolnieniom lekarskim

08.06.2021 07:55
senior idący o kulach do ZUS
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraca do wytężonej pracy kontrolnej i zapowiada częstsze sprawdzanie zasadności przyznania zwolnienia lekarskiego. W I kwartale 2021 Zakład wydał już 3700 decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

ZUS zamierza zintensyfikować kontrole zwolnień lekarskich. Zakład sprawdził w I kwartale 2021 roku 80 000 przypadków, co jest liczbą największą od czasu pojawienia się pandemii. Aktywność ZUS ma się jeszcze zwiększyć dzięki odwrotowi COVID-19.

Mniejsza niż zwykle liczba kontroli powodowała, że Polacy mogli mieć mniejsze opory przed sięganiem po zwolnienie lekarskie mające służyć jako dodatkowy urlop. Urzędnicy, którzy w czasie pandemii zajmowali się innymi obszarami, dostali polecenie dokładnego przyjrzenia się zasadności wypłacania zasiłków chorobowych.

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. Aktywność już niemal jak przez pandemią

ZUS jest coraz bliższy wydajności notowanej przez pojawieniem się pandemii. W I kwartale 2021 roku urzędnicy skontrolowali 80 000 zwolnień lekarskich. To niemal dwukrotnie więcej, niż w II kwartale 2020, gdy prześwietlono 42 900 zwolnień. W I kwartale 2020 urzędnicy dokonali ponad 100 000 kontroli.

Zakład zakwestionował podczas pierwszych trzech miesięcy 2021 roku 3700 zwolnień, wstrzymując dalsze wypłaty zasiłków chorobowych na kwotę 3,5 mln zł. Jak wyjaśnił w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, pracownicy Zakładu w czasie pandemii koncentrowali się na innych kontrolach.

ZUS kładł w czasie pandemicznych kontroli większy nacisk na weryfikację danych dostępnych w systemie informatycznym oraz posiadanej dokumentacji.

Paweł Żebrowski

W związku z wygaszaniem trzeciej fali sytuacja w ZUS ma ulec normalizacji, a urzędnicy wrócić do polowania na „lewe” zwolnienia lekarskie.

Jeśli w takcie kontroli okaże się, że orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy zostało wystawione nieprawidłowo, osoba ubezpieczona może stracić prawo do pobierania świadczenia z tytułu choroby za cały okres zwolnienia.

RadioZET.pl/money.pl/Dziennik Gazeta Prawna