Zamknij

ZUS odebrał jedną trzecią zasiłków chorobowych. Szokujące wyniki kontroli

03.12.2021 15:58
znak kierujący do ZUS
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Aż jedna trzecia skontrolowanych przez ZUS osób przebywających na L4 straciła prawo do zasiłku chorobowego. Urzędnicy wykryli, że zamiast oddawać się rekonwalescencji „dorabiali, podnosili swoje klasyfikacje zawodowe lub podróżowali po Polsce”.

ZUS przeprowadza kontrole zwolnień lekarskich, sprawdzając, czy osoby korzystające z L4 rzeczywiście potrzebują czasu do powrotu do zdrowia, oraz czy absencję w pracy wykorzystują rzeczywiście do takiego właśnie celu.

Rezultaty przeprowadzonych w III kwartale 2021 roku postępowań są szokujące: zasiłek chorobowy cofnięto prawie co trzeciej osobie sprawdzonej przez urzędników osobie. L4 okazało się być dla nich okazją do dorobienia do podstawowej pensji. Sporo Polaków traktuje także zwolnienie lekarskie jako dodatkowy urlop, wyjeżdżając na zagraniczne wycieczki.

Jedna trzecia Polaków na L4 dorabia, szkoli się lub jeździ na wycieczki. ZUS odbiera świadczenia

Polacy pracują niemal najwięcej w Unii Europejskiej. Jak poinformował ZUS, w zarabianiu lub dorabianiu sporej części z nas nie przeszkadza nawet choroba.

Z kontroli przeprowadzonych wśród osób przebywających na L4 w III kwartale 2021 roku wynika, że niemal jedna trzecia zasiłków chorobowych wypłacana była w związku z tym niezasadnie. Czas przeznaczony na rekonwalescencję część Polaków przeznaczała na pracę, kursy podnoszące kwalifikacje, a także na wycieczki i podróże – zarówno po Polsce, jak i po całym świecie.

Pokłosiem weryfikacji korzystania z L4 w trzecim kwartale 2021 jest odebranie zasiłków chorobowych na łączną kwotę 2 mln zł. Sprawę skomentował dla serwisu prawo.pl Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu.

Czas zwolnienia lekarskiego ma służyć rekonwalescencji, a zasiłek chorobowy wypłacany przez pracodawcę bądź ZUS ma być wsparciem podczas absencji pracowniczej. Dla osób ubezpieczonych zasiłek chorobowy jest finansową poduszką, która gwarantuje dochód, gdy naprawdę nie możemy być aktywni zawodowo.

Sebastian Szczurek

Szczurek dodał, że liczba zakwestionowanych zasiłków chorobowych w III kwartale 2021 była niemal równa sumie odebranych świadczeń tego typu z całego pierwszego półrocza 2021.

W 2022 roku L4 można będzie otrzymać z powodu wypalenia zawodowego. Skarży się na nie 65 procent czynnych zawodowo Polaków – liczba osób przebywających na zwolnieniu lekarskim może się więc wyraźnie zwiększyć.

RadioZET.pl/prawo.pl