Zamknij

Ozusowanie śmieciówek? Ekspert: to korzystne dla pracowników

18.02.2020 10:46
ZUS od umowy zlecenia. Ekspert: ozusowanie śmieciówek jest ważne
fot. Shutterstock/LStockStudio (ilustracyjne)

Dla najmniej zarabiających Polaków oprócz wzrostu płacy minimalnej bardzo ważne jest ozusowanie i wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej w umowach-zleceniach – mówił dla PAP główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego Mateusz Walewski.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zdaniem ekonomisty z Banku Gospodarstwa Krajowego, nie wystarczy zwiększyć pensję minimalną przy zleceniach, należy zadbać też o składki ZUS.

Tu nie chodzi o samą stawkę płacy minimalnej, która oczywiście rośnie, wiemy też, że w tym roku są zapowiedzi jej bardzo istotnego wzrostu, ale zupełnie odrębną kwestią jest to, jakie inne przepisy powodują, że rzeczywiście rosną płace tych Polaków, którzy zarabiają najmniej - powiedział Walewski dla PAP.

Zobacz także

Ekspert przypomniał, że od 2016 roku obowiązuje odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne od wszystkich umów-zleceń, których suma osiąga płacę minimalną. Co to znaczy? Jeśli zleceniobiorca zarabia np. 3 tysiące brutto, pracodawca w 2020 roku odprowadza do ZUS w jego umieniu składki od 2600 złotych dochodu.

Podobnie wygląda sytuacja, gdy podatnik pracuje w jednej firmie na etacie, a w innej dorabia na zleceniu – jeśli w tej pierwszej zarabia co najmniej pensję minimalną, to w drugiej już w ogóle nie płaci ZUS od umowy zlecenia.

Zobacz także

- Wcześniej było tak, że bardzo często pracownicy mieli jedną umowę-zlecenie w firmie X np. na 200 zł miesięcznie, a potem mieli inne umowy w kolejnych, często powiązanych z X firmach, które już nie były ozusowane. Oni byli w pewnym sensie okradani ze swoich pieniędzy na emeryturę, bo mieli składkę emerytalną płaconą od pierwszej umowy-zlecenia, a w sumie zarabiali np. 1200-1300 złotych, ale to już nie było w pełni ozusowane - tłumaczył ekonomista.

Jak ocenił główny ekonomista BGK, to istotna zmiana przede wszystkim z punktu widzenia pracowników pracujących na umowę-zlecenie, a tych w Polsce jest ponad 20 procent na rynku pracy. Średnia unijna to 13-15 procent.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP