Zamknij

ZUS obniżył limit zarobków dla rencistów i emerytów

30.08.2021 15:40
emerytka z pustym portfelem
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od 1 września 2021 roku zmieniają się limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Będą one niższe, niż do tej pory, co dla seniorów otrzymujących wynagrodzenie przekraczające 70 procent przeciętnej pensji oznacza zmniejszenie, a nawet wstrzymanie wypłaty świadczenia przez ZUS.

ZUS wylicza limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów na podstawie ogłaszanej przez GUS wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. To, jak można dowiedzieć się ze statystyk, ustawicznie rośnie.

Dla rencistów i wcześniejszych emerytów, którzy mimo uzyskania prawa do świadczenia od ZUS kontynuują pracę, dane GUS nie są już tak oczywiste. Na ich podstawie bowiem Zakład obniżył progi dorabiania, po osiągnięciu których wypłata rent i emerytur jest ograniczana, a później wstrzymywana. Ile seniorzy mogą dorobić?

Niże limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Ile można zarobić?

Pensje rosną, ale „praktycznie każdego roku we wrześniu niższy jest limit dorabiania dla emerytów i rencistów” – zdradził ZUS. Jak to możliwe?

Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, podała wytłumaczenie.

Jest to efekt tego, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie za II kwartał jest, co roku niższe niż w pierwszym, w którym płacone są 13-stki i premie roczne. Przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale tego roku wynosiło 5681,56 zł a w drugim 2021 r. (według prezesa Głównego Urzędu Statystycznego) sięgnęło 5504,52 zł czyli było niższe o 177,07 zł.

Iwona Kowalska-Matis

W rezultacie obniżki w statystykach renciści i wcześniejsi emeryci dorabiający do świadczeń mogą szybciej stracić prawo do pieniędzy z ZUS. Wypłata jest bowiem ograniczana w razie przekroczenia przez dodatkowe zarobki 70 procent przeciętnego wynagrodzenia – od września 2021 roku kwotowo limit wynosi 3853,20 zł brutto.

Seniorzy, którzy dorabiając zarabiają więcej, otrzymają przelewy od ZUS odpowiednio zmniejszone. Jeśli jednak pobierane przez nich wynagrodzenie przekroczy 130 procent przeciętnej pensji, czyli od września 2021 roku 7155,90 zł brutto, Zakład wypłatę pieniędzy wstrzyma całkowicie.

Ograniczenie dotyczy osób, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego. ZUS przypomniał, że po jego przekroczeniu „można dorabiać bez żadnych ograniczeń”.

RadioZET.pl/ZUS