Zamknij

ZUS nie wypłaci emerytur bez podatku? Chciał roku na dostosowanie systemu

07.10.2021 18:43
emerytka licząca pieniądze
fot. Marek BAZAK/East News

Opracowany przez rząd i przyjęty przez Sejm Polski Ład ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Zanim ustawy nie zostaną podpisane przez prezydenta, nie ma podstaw prawnych do przystosowywania systemu informatycznego ZUS do nowego sposobu wyliczania emerytur netto. Czy Zakład zdąży w dwa miesiące stworzyć i wdrożyć nowy system?

Polski Ład jest coraz bliżej wcielenia w życie. Ustawy zostały przyjęte przez Sejm i skierowane do prac w Senacie. Senatorowie mają miesiąc na zaopiniowanie nowego prawa i zgłoszenia do niego własnych poprawek. Ustawy wrócą potem do Sejmu, gdzie parlamentarzyści będą głosować nad przyjęciem lub odrzuceniem wprowadzonych zmian.

Następnie ustawy stanowiące Polski Ład trafią do prezydenta, który składając pod nim podpis ostatecznie je zatwierdzi. Po publikacji w Dzienniku Ustaw i prawo zaczyna obowiązywać we wskazanym terminie. Ostateczne szczegóły Polskiego Ładu poznamy najprawdopodobniej na początku listopada 2021 roku. Oznacza to, że na uwzględnienie nowych rozwiązań w systemach informatycznych będzie tylko dwa miesiące. Dotyczy to także ZUS, który nie tylko będzie musiał zmienić sposób wyliczania emerytur, lecz także przejmie zarządzenie programem 500 plus. Czy odpowiedni system informatyczny powstanie na czas?

Emerytury bez podatku. Czy ZUS zdąży zmodyfikować system informatyczny?

Teoretyczne zmiany, jakie wprowadza Polski Ład w przypadku wypłat emerytur nie są skomplikowane. Kwota wolna od podatku dochodowego oznacza, że od 30 000 zł rocznie (2500 zł miesięcznie) nie będzie odprowadzany PIT. Jednocześnie jednak od całości przychodów pobierana będzie nowa, niezależna składka zdrowotna w wysokości 9 procent.

Co to oznacza dla emerytów? Emerytury w wysokości do 2500 zł brutto zostaną uszczuplone o 9 procent. Świadczenia wyższe będą już uwzględniać podatek dochodowy 17 procent, który trzeba będzie płacić od kwoty przewyższającej 2500 zł brutto. Od emerytury w wysokości 3000 zł brutto pobrane zostanie 9 procent (składka zdrowotna) od kwoty 2500 zł oraz 26 procent (składka zdrowotna plus PIT) od sumy powyżej tej wartości, czyli w tym przypadku 500 zł.

System tworzony przez ZUS nie może się pomylić, gdyż oznaczałoby to wypłacanie nieprawidłowych kwot emerytom. Dlatego też po stworzeniu systemu informatycznego uwzględniającego konieczne będą dokładne testy, wyszukujące jak największą liczbę potencjalnych błędów.

Dwa miesiące to bardzo mało na odpowiednie przygotowanie i przetestowanie zmienionego systemu. Może się więc okazać, że ZUS nie zdąży z usunięciem mogących pojawić się błędów w systemie. „Super Express” przypomniał, że gdy przed pięcioma laty miała wejść w życie reforma systemu emerytalnego, to Zakład oszacował czas potrzebny na zmodyfikowanie systemu na rok. Do przygotowania się do rewolucji przynoszonej przez Polski Ład ZUS będzie miał tylko dwa miesiące.

Czy Zakład zdąży i emerytury bez podatku bez żadnych problemów powędrują do seniorów już w styczniu 2022 roku? Wysłaliśmy to pytanie do ZUS, do czasu publikacji artykułu nie dostaliśmy na nie odpowiedzi.

RadioZET.pl/Super Express