Zamknij

ZUS nie przyjmie miliardów od państwa. Nasze składki pokrywają wydatki

23.11.2021 09:14
ZUS odmawia przyjęcia dotacji
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił przyjęcia hojnej dotacji budżetowej. Dlaczego? Urząd uznał, że pieniądze pobierane od Polaków w ramach składek pokryją bieżące wydatki, a dofinansowanie z budżetu jest zbędne.

ZUS nie potrzebuje dotacji z budżetu państwa i odmawia przyjęcia 19,5 mld złotych. Pieniądze te miały zasilić Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, z którego urząd wypłaca m.in. renty i emerytury.

„Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie potrzebuje części dotacji m.in. dlatego, że wydolność Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli zdolność pokrycia bieżących wydatków bieżącymi wpływami, wynosi obecnie 81 proc.”- czytamy w oświadczeniu.

ZUS nie przyjmie rządowej dotacji. Nie potrzebuje dodatkowych pieniędzy?

ZUS poinformował, że wpłacane przez pracowników składki w wystarczającym stopniu są w stanie sfinansować wypłatę zasiłków, świadczeń, rent i emerytur. Wpływy do ZUS w ponad 80 proc. finansują wydatki.

To bardzo pozytywne dane. Pokazują one, że nasze działania pomocowe w ramach Tarczy antykryzysowej przyniosły skutek w postaci ochrony firm i pracowników, którzy teraz wpłacają składki 

prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Prezes urzędu dodała, że jeszcze rok temu FUS był w nieco gorszej kondycji. Tarcze antykryzysowe sprawiły, że wpływy były skromniejsze za sprawą zwolnienia przedsiębiorców z ZUS. Same składki też były niższe, gdyż pracownikom często obcinano pensje.

 

ZUS podsumował, że od początku obowiązywania tarczy antykryzysowej ZUS dokonał zwolnienia ze składek na około 15,5 mld zł oraz wypłacił świadczenia postojowe na kwotę 6,5 mld zł. Jak czytamy „klienci ZUS korzystali również z odroczenia terminu płatności składek i układów ratalnych na łączną kwotę blisko 15 mld zł”.

Wpływy do ZUS rosną dziś także za sprawą większej liczby ubezpieczonych, czyli, innymi słowy, większej liczby tych, którzy wspólny budżet zasilają składkami. Od lutego 2020 roku do października 2021 roku przybyło 261,8 tys. ubezpieczonych.

 

RadioZET.pl/ZUS