Zamknij

ZUS szykuje „optymalizację składkową”? Stawki mogą wzrosnąć

14.10.2020 09:12
poradnik ZUS dla przedsiębiorstw
fot. Grabowski Foto / Shutterstock.com

Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce zautomatyzować pobieranie składek i przyznawanie świadczeń. Przedsiębiorstwa podchodzą do tego pomysłu z dużą dawką ostrożności i sceptycyzmu.

ZUS planuje duże zmiany w funkcjonowaniu w najbliższych latach. Zakład poinformował między innymi, że zamierza samodzielnie rozliczać przedsiębiorstwa, przygotowując informacje na o wysokości składek, jakie mają do opłacenia. Podmiotom zostanie tylko sprawdzenie kwot i przelanie ich na odpowiednie konto.

Jak się okazało, to nie jedyna automatyzacja działań, jaką planuje Zakład. Niepotrzebne ma się stać składanie wniosków o przyznawanie świadczeń: te będą rozdysponowane natychmiast po pojawieniu się przesłanek uprawniających do ich pobierania.

ZUS stawia na automatyzację. Sam wyliczy składki i przyzna świadczenia

Przyszłość jest według ZUS zautomatyzowana. Wizja Zakładu przewiduje, że świadczenia mają być przyznawane Polakom z pominięciem dotychczasowych biurokratycznych procedur. Informacja o nabyciu prawa do ich otrzymywania ma być przekazywana do ZUS przez system bezpośrednio po wizycie pacjenta u lekarza, dzięki czemu już wychodząc z przeprowadzonego badania będzie on miał przyznane świadczenie.

Zobacz także

Teoretycznie takie rozwiązanie, zwłaszcza połączone z wyliczaniem przez ZUS składek należnych, powinno znacznie ułatwić życie mniejszym przedsiębiorstwom. Będą one mogły skierować całe swoje siły na prowadzenie działalności i nie będą od niej odciągane koniecznością przygotowywania rozliczeń z ZUS.

Jak alarmują eksperci, rzeczywistość może jednak nie wyglądać tak różowo. Problemem samym w sobie może być stworzenie systemu, który będzie w stanie połapać się w niejednolitych zasadach pobierania składek i wyliczania świadczeń. Kwoty zależą zarówno od typu umowy – praca na etat, umowy cywilnoprawne czy jako jednoosobowa działalność gospodarcza – jak i zapisów zawartych w umowach.

Zobacz także

Przedsiębiorstwa obawiają się ponadto, że ZUS będzie prowadzić „optymalizację składkową” polegającą na takim przeprowadzaniu automatycznych obliczeń, żeby kwoty do zapłacenia były jak najwyższe.

Część pracy wkładanych przez księgowych w rozliczeniach z ZUS poświęcana jest właśnie na znalezienie sposobu na zmniejszenie obciążenia. Interesy Zakładu będą dokładnie przeciwne.

Zagłosuj

Zamierzacie korzystać z automatycznego wyliczania składek?

Liczba głosów:

Eksperci od ubezpieczeń wskazują, że plany ZUS dotyczące automatyzacji mogą udać się tylko wtedy, gdy ZUS znacznie uprości system ubezpieczeń emerytalnych. Bez tego posunięcia stworzenie algorytmów bezbłędnie poruszających się w gąszczu obecnych przepisów może się okazać niemożliwe.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita