Zamknij

ZUS ma problem z e-wizytami. Od 4.11.2020 będą w całej Polsce

02.11.2020 20:23
koperta z ZUS na klawiaturze
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest zadowolony z wdrożenia e-wizyt, czyli zdalnego przyjmowania petentów. Grafik jest co prawda wypełniony po brzegi, jednak spora część zainteresowanych nie pojawia się na konsultacji.

ZUS wprowadził e-wizyty z troski o zdrowie pracowników oraz petentów. W czasie zarazy powinniśmy ograniczać kontakty międzyludzkie i dystansować się społecznie.

Elektroniczne wizyty, prowadzone przez urzędników online, mają obowiązywać w całym kraju. Pierwsze dni działania systemu pokazały jednak, że ZUS musi liczyć się z masowym ignorowaniem wyznaczonych terminów konsultacji.

ZUS wdraża e-wizyty. Już wiadomo, że będą problemy

PAP opublikował oficjalne statystyki e-wizyt, które zostały wdrożone pilotażowo w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. Na 1100 zaplanowanych wizyt 350 – a więc ponad 30 procent – nie doszło do skutku. Interesanci nie skontaktowali się z Zakładem w wyznaczonym dla nich okienku czasowym.

Zobacz także

E-wizyty odbywają się w dni powszednie między 9:00 a 14:30. Interesantom, którzy mogą zapisywać się na konsultacje telefonicznie lub poprzez formularz na stronie, przysługuje 20 minut uwagi urzędników. Dyscyplina wśród petentów pozostawia jednak wiele do życzenia. O zwalnianie czasu, jakie może być udostępniony innym, poprosiła szefowa ZUS.

Bezpośrednio po dokonaniu rezerwacji oraz w dniu e-wizyty przekazujemy link do rezygnacji z e-wizyty, jeśli klientowi coś wypadło, albo już jej nie potrzebuje. Apeluję, aby korzystać z tej funkcji. 

prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska

Problem absencji na wyznaczonych e-wizytach stanie się znacznie poważniejszy 4 listopada 2020, kiedy to system zostanie wdrożony w całym kraju. Oprócz interesantów, którzy nie zjawiają się na umówionych spotkaniach, kłopoty może sprawić także plan wysłania urzędników na pracę zdalną, gdzie tylko będzie to możliwe.

Zobacz także

Podczas wyznaczania terminu e-wizyty interesant proszony jest o wskazanie celu konsultacji: ZUS przewiduje, że tematem rozmowy mogą być zasiłki, emerytury i renty, firmy i pracujący oraz założenie profilu PUE.

Na dzień przed wyznaczonym terminem petent otrzymuje SMS-a z przypomnieniem o e-wizycie.

RadioZET.pl/money.pl