Zamknij

ZUS roześle do przedsiębiorców informację o składkach

07.01.2021 14:31
Przedsiębiorcy dostaną informację z ZUS-u
fot. Marek BAZAK/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rusza z wysyłką informacji składkowych do przedsiębiorców. Do tysięcy płatników w ciągu kilku dni dostarczona zostanie informacja w sprawie składek wpłaconych do urzędu w 2020 roku.

ZUS prześle przedsiębiorcom podsumowanie w sprawie składek wpłaconych w 2020 roku. Jak zaznacza urząd, przedsiębiorcy dowiedzą się jak wyglądały rozliczenia ich firm z ZUS i jakie jest saldo na ich koncie na koniec 2020 r.

Głównym źródłem takiej informacji będzie Platforma Usług Elektronicznych ZUS, za pośrednictwem której można będzie sprawdzić, czy przedsiębiorca nie zalega ze składkami.

ZUS wezwie do zapłaty zaległych składek

Kilka milionów płatników niebawem otrzyma informację z ZUS o zaległych i nadpłaconych składkach.

Przedsiębiorca dowie się, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, czy niedopłata, czy też konto jest rozliczone na zero. W informacji będzie podana łączna kwota wpłat przekazanych w ubiegłym roku oraz wskażemy, jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami. Płatników, którzy spłacają zadłużenie w układzie ratalnym poinformujemy, jaka kwota pozostała im jeszcze do spłaty 

Anna Staszyńska z Departamentu Realizacji Dochodów Centrali ZUS

W komunikacie urzędu czytamy, w jaki sposób rozliczyć się z zaległości w płatnościach składek. Niedopłata może być np. rozłożona na raty, jeśli płatnik nie jest w stanie jednorazowo rozliczyć się z ZUS-em. Należy wówczas złożyć wniosek o ulgę w rozliczeniu. - W tym celu prosimy skontaktować się z naszymi doradcami ds. ulg i umorzeń, którzy przedstawią najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia - podkreśla Staszyńska.

Urząd dodał, że niewielkie zaległości można uregulować poprzez nadpłatę kolejnej składki. ZUS radzi, by upewnić się, czy do tych zaległości nie doliczono odsetek za zwłokę, które także należy opłacić.

Co stanie się z nadpłaconymi składkami? Gdy ZUS dostał od nas więcej pieniędzy, niż potrzeba, będzie można pomniejszyć kolejne składki o kwotę nadpłaty. Można również wystąpić do urzędu z wnioskiem o zwrot nadpłaconych składek. Wówczas ZUS przeleje pieniądze na konto przedsiębiorcy.

RadioZET.pl/mat.pras