Zamknij

Oszuści podszywają się pod ZUS i skarbówkę. Uwaga na fałszywe maile

26.02.2020 10:49
ZUS i skarbówka. Uwaga na fałszywe maile w sprawie zaległości
fot. Shutterstock/Brian A Jackson (ilustracyjne)

Zarówno Ministerstwo Finansów jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi wiadomościami. Podatnicy w ostatnich dniach mieli do czynienia z falą oszustw.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Maile dotyczące zaległości w opłacaniu składek czy SMS-y o długu i możliwej egzekucji to oszustwo. Ostrzeżenia publikuje zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i Ministerstwo Finansów.

Fałszywe SMS-y z informacją o długu

Podatnicy otrzymali wiadomości o długu względem skarbówki. Nadawcą wiadomości miał być urząd, który wzywa do spłaty zadłużenia i informuje o przyszłej egzekucji z konta. „Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa nie są nadawcami tych wiadomości” – czytamy w komunikacie.

Poniżej przykładowy SMS od oszustów (pisownia oryginalna).

"Dlug skarbowy nr 2891/18

zostanie wkrotce przekazany do

egzekucji. Kwota do spłaty 6,85 ZL,

aby uniknac zajecia konta

(link do strony www)"

Jak poinformował resort finansów, wiadomości tego typu są fałszywe i zawierają link, który może być niebezpieczny. Ministerstwo radzi, by usunąć takiego SMS-a.

Zobacz także

ZUS: uwaga na maile o składkach

Tymczasem Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi mailami. Podatnicy otrzymali wiadomości z informacją o nieopłaconych składkach na ubezpieczenia. ZUS przypomina, że drogą mailową nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych.

Jak informuje ZUS, fałszywa korespondencja jest wysyłana z adresów: kancelaria.zus@wp.pl, zus-skladki@wp.pl, zus._kontakt@wp.pl, ZUS@gov.pl zus_info@wp.pl.

Zobacz także

ZUS przypomniał, że nie przesyła ubezpieczonym maili ws. rozliczeń składkowych. Za pośrednictwem maila ubezpieczeni  nie otrzymują też żadnych wezwań do zapłaty czy informacji o nadpłatach.

ZUS przesyła maile jedynie tym, którzy posiadają konto na Platformie Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu. Mail w takim przypadku jednak zawsze zawiera imię i nazwisko konkretnego pracownika ZUS.

Zobacz także

Co zrobić z fałszywymi mailami? ZUS radzi, by nie otwierać załączników i usunąć maila.

RadioZET.pl