Zamknij

CBOS: Polacy lepiej oceniają pracę skarbówki i ZUS-u

24.03.2020 14:54
CBOS: Polacy lepiej oceniają pracę skarbówki i ZUS-u
fot. Shutterstock/Stokkete (ilustracyjne)

Działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Krajowej Administracji Skarbowej jest coraz lepiej oceniana przez Polaków – wynika z danych Centrum Badania Opinii Społecznej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Choć ZUS i skarbówka kojarzą się z uszczuplaniem portfela poprzez ściąganie podatków i składek, to Polacy bardziej przychylnym okiem ocenili pracę urzędników.

Z danych CBOS wynika, że ponad połowa Polaków pozytywnie oceniła ZUS. Jedna trzecia badanych jest bardziej krytyczna względem zakładu. Jak wynika z badania, w ostatnim półroczu notowania ZUS wyraźnie się poprawiły i są obecnie rekordowo dobre.

Działalność ZUS pozytywnie ocenia 53 procent badanych – o 11 punktów procentowych więcej niż pół roku temu, a krytykuje ją – 32 procent (5 punktów procentowych mniej).

Zobacz także

Pracę instytucji najlepiej oceniają emeryci, czyli osoby 65 plus. Ubezpieczeni poniżej 45. roku życia zwykle krytykują tę instytucję.

Autorzy raportu wskazali, że oceny ankietowanych zmieniły się w momencie wprowadzania prewencyjnych środków ochrony związanych z koronawirusa. Mobilizacja ZUS, wypłata dodatkowych zasiłków opiekuńczych i przyjmowanie wniosków przedsiębiorców o odroczenie składek mogła mieć wpływ na ocenę urzędu.

„Z tego powodu przedstawione wyniki trzeba traktować z pewną ostrożnością"– zauważono w raporcie CBOS.

Wzrosty w ranking zaufania notuje też skarbówka, której ocena znacznie poprawiła się od września.  Lepsze niż przed sześcioma miesiącami i zarazem najlepsze z dotychczas zarejestrowanych są opinie o działalności Krajowej Administracji Skarbowej.

Zobacz także

"Pozytywnie ocenia ją niemal dwie piąte badanych (37 proc., od września 2019 roku wzrost o 6 punktów procentowych), a źle – niezmiennie – 12 proc." - czytamy w komunikacie.

RadioZET.pl/PAP