Zamknij

Będzie nowy limit przy zwolnieniu z ZUS. Oto założenia tarczy 3.0

28.04.2020 15:03
ZUS dla samozatrudnionych z nowym limitem. Założenia tarczy 3.0
fot. Shutterstock/Hananeko_Studio (ilustracyjne)

Kolejna tarcza antykryzysowa trafi do Sejmu. Jakie zmiany zakłada kolejna odsłona pakietu dla pracodawców i przedsiębiorców?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Rząd przyjął i przekazał do Sejmu projekt tarczy antykryzysowej w nowej odsłonie. Pierwszy pakiet dla pracowników i przedsiębiorców zaczął obowiązywać 1 kwietnia, a koszt jego realizacji oszacowano na 212 mld złotych.

Każda kolejna nowelizacja niesie nowe wsparcie dla biznesu, ale także w coraz większym stopniu odbija się na budżecie. Trzecia odsłona tarczy składa się z 13 głównych działań w takich obszarach, jak rozszerzenie zwolnień ze składek, wsparcie dla transportu, czy dokapitalizowanie ARP na cele wsparcia dla firm.

Zobacz także

Nowe limity przy zwolnieniu z ZUS

Ze zwolnienia będą mogli skorzystać samozatrudnieni także wtedy, gdy ich przychód był wyższy niż 300 procent średniej pensji tj. 15 681 tys. zł. Warunkiem jest jednak to, by ich dochód z tej działalności w lutym 2020 r. nie był wyższy niż 7000 zł. Takie kryterium rozszerza krąg beneficjentów zwolnienia. Do tej pory ze zwolnienia składek ZUS korzystali wyłącznie ci, których przychód nie przekraczał limitu 15,6 tys. złotych.

Zobacz także

Wsparcie dla przedsiębiorców

  • Ustawodawca przewidział także wsparcie dla branży transportowej. Chodzi o pomoc dla wojewódzkich, międzywojewódzkich i międzynarodowych operatorów, specjalizujących się w przewozach pasażerskich w transporcie kolejowym.

Zobacz także

  • Będzie też więcej pieniędzy dla Agencji Rozwoju Przemysłu, która z kolei przeznaczy te środki na wsparcie dla firm. Pomoc zyskać na także sektor „opierający się na wykorzystaniu drewna lub produkcji surowca drzewnego”. Jak poinformował rząd, ma to na celu zachowanie ciągłości działania tego sektora oraz funkcjonowania Lasów Państwowych.

Zobacz także

  • Projekt zakłada się też „dalsze upraszczanie regulacji administracyjnych oraz czasowe wydłużanie obowiązywania koncesji, pozwoleń oraz uprawnień, tak aby nie zostały naruszone łańcuchy dostaw oraz ciągłość działalności gospodarczej”.

Niewykluczone, że Sejm zajmie się nową tarczą już podczas najbliższego posiedzenia, które rozpocznie się 29. kwietnia.

RadioZET.pl/PAP