Zamknij

ZUS będzie sam wyliczał składki dla przedsiębiorstw

05.10.2020 10:08
prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS-u
fot. Jakub Kaminski/East News

ZUS chce zmienić się w wirtualne biuro rachunkowe. Zakład zamierza stworzyć system, który umożliwi przedstawianie przedsiębiorstwom liczby i wysokości składek, jakie mają do zapłacenia.

ZUS chce przejąć rozliczanie przedsiębiorstw, tworząc wirtualne biuro rachunkowe. Będzie ono informować przedsiębiorstwa o składkach, jakie ma w danym miesiącu do zapłacenia. Obecnie to na podmiotach biznesowych leży przygotowanie rozliczenia, które następnie sprawdzane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Nowe rozwiązanie wzorowane jest na usłudze „Twój e-PIT”: przedsiębiorstwo po zalogowaniu się na swoje konto otrzyma przygotowane przez ZUS rozliczenie, które wystarczy zweryfikować, zatwierdzić i opłacić.

ZUS chce zająć się rozliczaniem przedsiębiorstw. Stworzy wirtualne biuro rachunkowe

Jak podał serwis Money.pl, ZUS w przyjętym planie działania na lata 2021-2023 wpisał projekt budowy wirtualnego biura rachunkowego. Zakład chce przejąć tworzenie deklaracji ZUS DRA, określających liczbę i wysokość składek ubezpieczeniowych odprowadzonych przez pracodawców dla zatrudnionych.

Zobacz także

ZUS ma nadzieję, że przejęcie rozliczeń usprawni i przyspieszy proces, co będzie wiązać się ma także ze sprawniejszych przekazywaniem środków na konta Zakładu. Usługa ma być realizowana bezpłatnie.

Staniemy się wirtualnym biurem rachunkowym dla osób prowadzących firmy. W ciągu najbliższych trzech lat sposób funkcjonowania ZUS-u ulegnie daleko idącej transformacji. Przedsiębiorcy będą mieli pewność co do swoich rozliczeń. Chcemy, żeby cała operacja była uproszczona, podobnie jak w przypadku zeznań podatkowych.

prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS-u

Przejęcie rozliczeń przez ZUS to także korzyść dla przedsiębiorstw, z których zdjęta zostanie odpowiedzialność za przygotowane rozliczenia. Deklaracje przygotowane przez Zakład trzeba będzie co prawda zweryfikować, ale ZUS nie będzie zapewne surowo karać przedsiębiorców za ewentualne błędy, które sam popełnił.

Zobacz także

Zakład uważa, że przejęcie przez niego rozliczeń oznaczać będzie znacznie niższą liczbę nieprawidłowości, a co za tym idzie, mniej kontroli w przedsiębiorstwach. To pozwoli z kolei kierować siły na przyznawanie zasiłków, emerytur i rent, zamiast na prowadzenie procedur wyjaśniających.

Zagłosuj

Kto powinien przygotowywać rozliczenie składek?

Liczba głosów:

ZUS będzie wykorzystywać informacje o pracownikach, które składane są obowiązkowo przez przedsiębiorstwa, i na ich podstawie przygotowywać rozliczenia. Usługa ma powstać w ciągu trzech lat; bliższe informacje o przyjętych założeniach oraz daty wdrożenia nowego systemu mają być podane na początku 2021 roku.

RadioZET.pl/Money.pl