Zamknij

Zmiany dla biznesu w 2020 roku. Podatki, firma, składki ZUS

24.12.2019 10:03
Zmiany dla biznesu 2020
fot. Shutterstock/oatawa (ilustracyjne)

Nowy rok upłynie pod znakiem zmian dla przedsiębiorców i podatków. Przez cały rok wszyscy będą płacić niższy PIT, przedsiębiorcy będą musieli uważać na nowe kary, a ci, którym marzy się własny biznes, będą mogli otworzyć nowy rodzaj działalności gospodarczej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Początek nowego, 2020 roku to przełom w legislacji. 1 stycznia wejdzie w życie szereg zmian, które w późniejszym okresie wpłyną na losy firmy. Oto najważniejsze reformy, z którymi w całym 2020 roku zmierzy się świat biznesu i podatków.

Indywidualne konto podatkowe dla każdego

Od 1 stycznia każdy, kto zalega z zapłatą PIT, CIT czy VAT nie będzie musiał szukać numeru rachunku konkretnego urzędu skarbowego. Od nowego roku wszelkie należności wpłacimy na indywidualne konto. Już teraz można wygenerować numer mikrorachunku podatkowego, choć ten zacznie funkcjonować od stycznia. Aby wygenerować taki rachunek, należy znaleźć generator na stronie podatki.gov.pl i wpisać numer PESEL lub NIP. Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania wniosków do urzędu skarbowego

Zobacz także

Biała lista podatników VAT. Kary na niesprawdzanie kontarentów

Już od września 2019 roku podatnicy VAT muszą zamieścić na białej liście numery swoich kont bankowych. W nowej liście można będzie sprawdzić, czy potencjalny partner ma status podatnika VAT, czy i kiedy odmówiono mu rejestracji na tę listę lub kiedy przywrócono go do rejestru. Od nowego roku każdy rachunek, na który chcemy przelać pieniądze, musimy sprawdzić w wykazie. Każdy, kto przeleje na niezgłoszony skarbówce rachunek pieniądze, nie zaliczy tego wydatku do kosztów podatkowych i solidarnie odpowie ze sprzedawcą za jego zaległości podatkowe. Przepis ten dotyczy transakcji powyżej 15 tysięcy złotych. Jeśli podatnik przyzna się do błędu i zgłosi skarbówce, że przelał pieniądze na niewłaściwy rachunek – uniknie odpowiedzialności. Ma jednak na to trzy dni od dnia zlecenia przelewu.

Zobacz także

Koniec zatorów płatniczych?

Ustawa antyzatorowa, która zacznie obowiązywać w 2020 roku to bat na dłużników. Nowe przepisy oznaczają skrócenie terminów na wywiązanie się ze zobowiązań finansowych między przedsiębiorcami, a także nowe kary dla dłużników, które będzie mógł nakładać UOKiK. Wyjście z długu może ułatwić także już działająca ulga na złe długi. Dzięki niej wierzyciel, który nie otrzyma zapłaty w ciągu 90 dni od upływu terminu płatności, może pomniejszyć podatek dochodowy o kwotę wierzytelności, ponieważ realnie tego dochodu nie otrzymał, a musiał zapłacić podatek od wystawionej faktury.

Zobacz także

Nowe zasady wystawiania faktur

Od nowego roku sprzedawca nie wystawi faktury na podstawie paragonu, jeśli nie będzie na nim numeru NIP nabywcy. Innymi słowy, sprzedawca korzystający z kasy fiskalnej wystawi fakturę nabywcy, który posługuje się numerem identyfikującym, tylko w przypadku, gdy ten numer będzie znajdować się na paragonie dokumentującym sprzedaż. Nowe przepisy mają na celu walkę z oszustami wyłudzającymi VAT i wystawianiu tzw. pustych faktur. W przypadku wystawienia „lewej” faktury,  obydwie strony muszą liczyć się z karami.

Zobacz także

Niższy PIT przez cały rok

W październiku 2019 roku rząd obniżył podstawową stawkę PIT z 18 do 17 procent. W rozliczeniu się z zarobków osiągniętych w 2020 roku nie trzeba będzie kombinować, jak obliczyć stawkę podatku za poszczególne miesiące, przez cały rok odprowadzimy 17 procent podatku przy rocznych dochodach nieprzekraczających 85,5 tysiąca złotych.

Zobacz także

Rozszerzony mały ZUS

Więcej firm skorzysta z tzw. 500 plus dla firm. Chodzi o uzależnienie wysokości składek na ZUS od dochodów firm. Zmiany dotyczą tylko tych przedsiębiorców, których roczne przychody nie przekraczają 120 tysięcy złotych. Miesięczne zarobki takich firm nie powinny przekraczać 6 tysięcy złotych. W przypadku tych firm, wysokość podstawy wymiaru składek będzie uzależniona od połowy przeciętnego miesięcznego dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym, skorygowanych o liczbę dni prowadzenia działalności.

Zobacz także

Prosta Spółka Akcyjna

1 marca 2020 roku zacznie obowiązywać Prosta Spółka Akcyjna. Nowy rodzaj spółki (PSA) ma sprawić, że polscy innowacyjni przedsiębiorcy będą mogli łatwiej niż obecnie założyć firmę i pozyskać kapitał potrzebny do rozwoju działalności. Główne cechy prostej spółki akcyjnej to: złotówka kapitału na start, szybka rejestracja elektroniczna, elektronizacja procedur - np. możliwość podejmowania uchwał za pomocą poczty elektronicznej lub podczas wideokonferencji.

Zobacz także

Koniec deklaracji VAT i nowy JPK

Szykuje się rewolucja w podatku od towarów i usług. Deklaracje VAT odejdą do lamusa, a zastąpi je jednolity plik kontrolny.  Nowy plik JPK zastąpi dwie deklaracje: VAT-7 i VAT-7K. Są to formularze, które do tej pory składali wszyscy czynni podatnicy VAT. Vatowcy rozliczający się miesięcznie składają druk VAT-7, zaś rozliczający się raz na kwartał – VAT 7-K.  

Największe firmy, które dziś zobowiązane są składać te deklaracje, od 1 kwietnia 2020 roku będą miały inne obowiązki. Złożą nowy JPK_VAT, który zawierał będzie także dane ze znanych dziś deklaracji. Od 1 lipca 2020 roku nowy JPK_VAT złożą także pozostali podatnicy, czyli małe, średnie i mikro firmy.

Zobacz także

Twój e-PIT także dla biznesu

Tegoroczne rozliczenie się ze skarbówką będzie łatwiejsze nie tylko dla podatników składających PIT-37, ale także dla biznesu. Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Podatnicy mogą zaakceptować, poprawić lub odrzucić automatycznie wygenerowane formularze. Znajdą się w nim dane pochodzące z formularzy PIT-11 przesłanych przez płatników, a także ulgi z których korzystaliśmy w ubiegłym roku. W 2020 roku z tej usługi można będzie skorzystać także w przypadku druków PIT-36 oraz PIT-28.

Zobacz także

Nowe stawki VAT. Co zdrożeje, a co będzie tańsze?

1 kwietnia nastąpi rewolucja w matrycy stawek VAT. Większość produktów, szczególnie tych, które dziś objęte są 8 procentową stawką, będzie tańsza. Od kwietnia mniej zapłacimy za owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne i skórki owoców cytrusowych lub melonów – zostaną one objęte 5 procentową stawką. Podobnie będzie z pieczywem, ciastkami, zupami, bulionami i żywnością dietetyczną. Możemy oczekiwać także tańszej musztardy i przypraw.

Zobacz także

Wyższa akcyza na alkohol i papierosy

Podatek akcyzowy na alkohol i papierosy od 1 stycznia 2020 roku ma wzrosnąć o 10 procent. Po długich obradach parlamentu, Sejm odrzucił weto Senatu i przyjął zmiany. Jeśli prezydent podpisze ustawę, należy oczekiwać wyższych cen ze alkohol i papierosy.

Zobacz także

E-papierosy z pewną akcyzą

Od 1 lipca 2020 roku płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie zostaną objęte akcyzą.  Stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych ma wynosić 50 groszy za mililitr. Z kolei dla wyrobów nowatorskich będzie na poziomie 141,29 złotych za kilogram i 31,41 procent średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia. Reakcją na nowy podatek będzie –rzecz jasna- wyższa cena e-papierosów.

Zobacz także

Kasy fiskalne online dla nowych branż

Kasy fiskalne online powoli wypierają z rynku tradycyjne urządzenia z papierową rolką. 1 lipca 2020 roku wchodzą w życie regulacje, które nakazują instalację kas fiskalnych online w branży gastronomicznej, w usługach w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania i sprzedaży węgla.

Zobacz także

Możliwy podatek handlowy

Sklepy zostaną obciążone podatkiem handlowym najprędzej w lipcu 2020 roku. Rada Ministrów przyjęła ustawę w sprawie zawieszenia pobierania tej opłaty do tego czasu. Polski ustawodawca założył, że podatek będzie odprowadzany od przychodu a jego stawka miała wynieść 0,8 procenta powyżej 17 milionów i poniżej 170 milionach złotych przychodu miesięcznie. Powyżej tej kwoty sklepy zapłaciłyby 1,4 procenta podatku.  Bruksela zauważyła, że taki podatek może faworyzować małe sklepy. Sprawę nadal bada TSUE.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP