Zamknij

ZUS zakończył wysyłkę PIT-ów dla emerytów i rencistów

12.02.2020 15:05
ZUS PIT 2020. Zakończono wysyłkę deklaracji podatkowych dla emerytów i rencistów
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Zakończono wysyłkę ponad 9,73 mln deklaracji podatkowych PIT do klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – poinformował Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS. Formularze trafią do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ubezpieczeń społecznych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

ZUS rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych PIT w drugiej połowie stycznia tego roku. W środę ostatnia partia PIT-ów (144 tys.) trafiła na pocztę. Listy dotrą do zainteresowanych za kilka dni.

PIT-40A i PIT-11A. Dla kogo?

Jakie formularze otrzymają do ZUS-u emeryci i renciści? 

Zobacz także

PIT-40A otrzymują emeryci i renciści, którzy przynajmniej w grudniu pobierali świadczenie z ZUS i nadal je otrzymują. Na takiej samej zasadzie rozliczenie to trafi także do osób, które korzystały ze świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty socjalnej.

Z kolei PIT-11A to informacja o dochodach dla dwóch grup. Otrzymują ją osoby, które pobierały świadczenia z ubezpieczenia chorobowego (np. zasiłek chorobowy lub macierzyński).

Dostają je również:

  • osoby, które pobierały długoterminowe świadczenie np. emeryturę lub rentę,
  • w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS,
  • przed końcem roku podatkowego zgłosiły wniosek, aby ZUS nie sporządzał dla nich rocznego obliczenia podatku na PIT-40A,
  • złożyły oświadczenie o zamiarze wspólnego opodatkowania swoich dochodów z małżonkiem, dziećmi itp., a przed końcem roku podatkowego nie złożyły oświadczenia o rezygnacji z tego zamiaru,
  • złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej lub bez stosowania miesięcznej kwoty zmniejszenia zaliczki,
  • pobierały świadczenia, od których nie pobierano zaliczek na podatek dochodowy zgodnie z postanowieniami umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zobacz także

PIT-11 otrzymają osoby, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody, w kwocie przekazanej nadwyżki powyżej 700 zł miesięcznie (o ile zasądzone lub ustalone alimenty przewyższają 700 zł).

ZUS przypomina, że dla osób, które nie mają dodatkowych dochodów poza świadczeniem z ZUS, PIT-40A jest gotowym rozliczeniem podatkowym. Jeśli jednak emeryt lub rencista chce skorzystać z ulg lub odliczeń podatkowych, powinien rozliczyć się z urzędem skarbowym do końca kwietnia.

Każdy emeryt i rencista może również przekazać jeden procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jeżeli jest to ta sama organizacja co w roku ubiegłym, nie trzeba składać dodatkowych dokumentów. Podatnik, który chce zmienić odbiorcę jednego procenta, powinien dostarczyć do urzędu skarbowego wypełniony druk PIT-OP.

PIT-y można rozliczyć drogą tradycyjną - składając wypełnione zeznanie w urzędzie skarbowym lub przez internet. Od ubiegłego roku osoby fizyczne mogą również skorzystać z serwisu Twój e-PIT, gdzie skarbówka już wstępnie rozliczyła podatników.  

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP