Zamknij

Motocykliści na buspasach, autobusy na gaz i więcej kursów nocnych

Olga Papiernik
27.04.2018 15:40
trasa łazienkowska
fot. Andrzej Stawinski/east news

Od maja motocykliści będą mogli poruszać się po dwóch warszawskich buspasach - poinformował w piątek Zarząd Transportu Miejskiego. W okresie majówkowym i wakacyjnym zmianom ulegną rozkłady jazdy niektórych linii. Ponadto od października na warszawskie ulice wyjadą autobusy z napędem na gaz.

Od 1 maja rusza okres testowy dla motocyklistów, którzy będą mogli poruszać się po dwóch najdłuższych warszawskich buspasach - na Trasie Łazienkowskiej i przy ul. Radzymińskiej. Ten czas próbny potrwa do 19 października 2019 roku. Na znakach pionowych i poziomych pojawi się dodatkowy napis "motocykle". Dotychczas wymienione były tam: bus, taxi i MTON (Miejski Transport Osób Niepełnosprawnych).

Jak tłumaczyła na konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, "miasto zleciło Politechnice Warszawskiej wykonanie analiz; sprawdziliśmy też wyniki, zachowania i statystyki z innych miast i w oparciu o te dane zdecydowaliśmy o wpuszczeniu testowo motocyklistów na buspasy".

Podkreśliła, że obserwacje zachowań motocyklistów będą prowadzone przez dwa sezony motocyklowe, do października 2019 r. "Jeżeli ta próba się powiedzie, a żywię nadzieję, że tak, to wpuścimy motocyklistów na wszystkie buspasy" - zadeklarowała.

Kaznowska poinformowała też, że równocześnie z umożliwieniem motocyklistom jazdy buspasami, prowadzona będzie kampania informacyjna. "Chcemy ją kierować do samych motocyklistów, ale też innych uczestników ruchu, motocykliści są na buspasach legalnie; mają się widzieć; dobrze by było, gdyby kierowcy obserwowali zachowania" - podkreśliła.

ZTM poinformował także o zmianach w rozkładzie jazdy - od piątku niektóre autobusy nocne będą jeździły częściej, a w majówkę autobusy będą jeździły wg. rozkładu sobotniego.

Jak tłumaczył kierownik działu organizacji przewozu Paweł Mudant, zwiększenie częstotliwości kursowania linii nocnych sprawdziło się w ubiegłym roku, dlatego zostanie wprowadzone ponownie. Jak wyjaśnił, dotyczy to "najczęściej wykorzystywanych linii, które łączą centrum Warszawy z dużymi osiedlami; autobusy będą się pojawiały na przystankach co 20 minut, zamiast dotychczasowych 30 minut".

Zmianom ulegnie także rozkład na zbliżającą się majówkę. "W dniach 30 kwietnia oraz 2 i 4 maja komunikacja miejska będzie kursowała według sobotniego rozkładu jazdy, a dużą część linii wzmacniamy, żeby osoby, które nie wyjadą z miasta, miały sprawny dojazd" - zaznaczył Mudant. Jak dodał, około 30 linii zwiększy częstotliwość prawie dwukrotnie; uruchomionych zostanie też około 10 linii, które nie jeżdżą zwykle w dni świąteczne.

Mudant przypomniał również o uruchomieniu linii 385, dedykowanej do obsługi bulwarów wiślanych. Autobus ten kursuje od Metra Politechnika do pl. Wilsona.

ZTM spodziewa się, że do 26 października 25 12-metrowych autobusów o napędzie gazowym wyjedzie na ulice stolicy. W piątek ZTM podpisał umowę na świadczenia usług przewozowych takimi pojazdami. "Rozpoczynamy już w tej chwili proces mocnego przygotowania się do tego, żeby do 26 października te autobusy wyjechały na ulicę" - podkreślił dyrektor ZTM Wiesław Witek. Jak dodał, autobus na gaz to "spełniony wymóg ekologiczny".

Podkreślił, że wszystkie pojazdy wyposażone będą m.in. w klimatyzację, monitoring, biletomaty oraz system informacji pasażerskiej.

W bieżącym roku ZTM odnotował także wzrost sprzedaży biletów w stosunku do tego samego okresu w roku poprzednim - sprzedano prawie o 260 tys. biletów więcej. Jak podkreśliła dyrektor pionu handlowego ZTM Monika Obrębska, ta informacja świadczy o tym, że coraz chętniej korzystamy z komunikacji miejskiej.

PAP/Dorota Stelmaszczyk/OP

pit