Zamknij

Polski student na utrzymanie się wydaje ok. 1 900 zł, w Szwajcarii student dysponuje sumą 9 000 zł

Olga Papiernik
24.09.2018 14:18
studenci
fot. Photo by Alireza Attari on Unsplash

Polscy studenci na życie, czesne i mieszkanie wydają dziś średnio 1 900 zł. Tymczasem studenci ze Szwajcarii i Islandii dysponują budżetem na poziomie 2 000 euro, czyli blisko 9 000 zł, wynika z raportu "Portfel Studenta", opublikowanego przez Związek Banków Polskich (ZBP). 54% pieniędzy należących do studenta pochodzi z wynagrodzenia za pracę, którą sam wykonuje, co plasuje go w pierwszej trójce zaraz za studentami z Austrii i Estonii.

Praca dla studenta

Jak wynika z danych raportu, aż 65% badanych osób w wieku 20-24 lata w Polsce jako powód założenia konta bankowego wskazuje rozpoczęcie pracy zarobkowej. Cieszy fakt, że pomimo niewysokich w skali Europy dochodów polscy studenci starają się również odkładać pieniądze w bankach. Zarówno młodsi (20-24 lata), jak i starsi (25-32 lata) najchętniej oszczędzają na podróże - odpowiednio 67% i 65% wskazań, podał ZBP.

"Blisko co czwarty student w Polsce wybiera zarządzanie, prawo i administrację. Kierunki te są najbardziej popularne w Chorwacji i na Litwie, gdzie niemalże co trzeci studiujący zgłębia tą dziedzinę nauki. Drugim pod względem popularności w Polsce jest kierunek inżynierski, na wybór którego decyduje co piąty student - najwięcej, bo 25% studiujących inżynierów, jest w Portugalii. Biorąc pod uwagę demografię w naszym kraju, za niepokojący można uznać fakt niskiego zainteresowania kierunkami medycznymi (9%)" - czytamy w raporcie.

Nauka języków obcych

Autorzy raportu wskazują, że ponad połowa polskich studentów zna co najmniej jeden język obcy (54%), a dwa 14%. Liderami również pod tym względem są młodzi mieszkańcy Szwajcarii, w której jednak obowiązuje kilka języków urzędowych (znajomość dwóch językowych obcych deklaruje 46%, a trzech 30%), podano również.

Mieszkania do wynajęcia

"Blisko 80% studentów w Polsce przeznacza na wynajem mieszkania lub pokoju nie więcej niż 1000 zł miesięcznie, a blisko 35% z nich mieści się w kwocie pomiędzy 250 a 500 zł. Jednocześnie najwięcej, bo 35% badanych, dzieli mieszkanie z 2 współlokatorami, a niewiele mniej (33%) z 1 współlokatorem" - czytamy dalej.

Studenci z długami

Polscy studenci nie unikają również zaciągania zobowiązań finansowych. W ciągu roku przybyło 15% osób w wieku 18-24 lat, które mają problem z uregulowaniem swoich zaległości. Łączna ich kwota wzrosła z blisko 726 mln zł do ponad 871 mln zł, podano również.

Edukacja studentów

Jak wskazuje ZBP, te dane po raz kolejny potwierdzają znaczenie edukacji finansowej polskich uczniów i studentów. Ważne jest, aby obok edukacji nieformalnej, realizowanej zarówno przez pojedyncze instytucji finansowe, jak i w ramach sektorowych inicjatyw (jak Program "Bankowcy dla Edukacji" powołany z inicjatywy ZBP), ten obszar tematyczny był również zagospodarowany w procesie edukacji formalnej. Zwłaszcza że, jak wynika z raportu, jeżeli chodzi o zagadnienia związane z finansami, to największy niedostatek wiedzy osoby w wieku 18-29 lat odczuwają w stosunku do tematyki emerytur (49%) oraz kredytów i pożyczek (46%), a także systemu podatkowego (40%).

ZBP przywołuje również dane, z których wynika, że w ciągu minionych 15 lat liczba studentów w Polsce zmniejszyła się o 662 tys., a na uczelniach w ubiegłym roku uczyło się o ponad 1/3 mniej studentów w porównaniu z rekordowym rokiem 2006, gdy liczba ta osiągnęła poziom 1 953 tys. Można więc powiedzieć, że pod tym względem wróciliśmy do ubiegłego wieku, a dokładnie do roku 1999, kiedy liczba studentów wynosiła nieco ponad 1,2 mln osób, podsumowano.

ISBnews/OP