Zamknij

ZAiKS chce od branży fitness opłat za okres lockdownu

21.07.2021 09:58
kobieta ćwicząca na siłowni
fot. Marcin Bruniecki/REPORTER/East News

Zakaz działania dla siłowni i klubów fitness nie zwalnia do końca z konieczności płacenia tantiem za muzykę puszczaną ćwiczącym klientom. Po pieniądze od branży zgłosił się ZAiKS, ZPAV i STOART. Organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi argumentują, że twórcy od miesięcy czekają na należne im wynagrodzenie.

Branża fitness była w czasie lockdownu pierwsza do zamknięcia i ostatnia do otwarcia. Przedsiębiorcy nawet w wakacje 2021, na które znacznie poluzowano obostrzenia, muszą liczyć się z nałożonymi na nich restrykcjami dotyczącymi liczby obsługiwanych klientów.

Przez wiele miesięcy siłownie i kluby były zamknięte przez rząd całkowicie, co oznaczało brak jakichkolwiek przychodów. Koszty działalności nie zostały jednak zamrożone. Po pieniądze należne twórcom zaczęły zgłaszać się organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

ZAiKS, ZPAV i STOART zgłaszają się po pieniądze dla twórców za lockdown

W marcu 2020 roku, a więc na samym początku pandemii, rząd ustanowił przepisy wstrzymujące pobieranie opłat autorskich od przedsiębiorców wykorzystujących muzykę w swojej działalności. Przestały jednak obowiązywać.

Opłaty zostały wstrzymane, a nie anulowane. Organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi zaczynają się więc zgłaszać po pieniądze, wystawiając faktury za okres od kwietnia do grudnia 2020 roku. Deklarując zrozumienie dla przedsiębiorców, którzy mają zapłacić jednorazowo wyższe kwoty, Anna Klimczak reprezentująca ZAiKS powiedziała, że „twórcy od miesięcy czekają na należne im tantiemy”.

Rzecznik organizacji zadeklarowała, że opłaty nie będą pobierane od osób, które zgłosiły się w czasie lockdownu do ZAiKS o zawieszenie umowy. Nie powinny także dotyczyć miesięcy, które były objęte zakazem działalności.

Faktury obejmują tylko miesiące, w których muzyka mogła być odtwarzana. Faktur nie wystawiliśmy firmom, które zawiadomiły nas o zaprzestaniu prowadzenia działalności. Jesteśmy otwarci na indywidualne uzgodnienia warunków spłaty zobowiązań, np. rozłożenie płatności na raty. Dbając o twórców staramy się dbać o przedsiębiorców, którzy korzystają w swoich biznesach i lokalach z pracy autorek i autorów reprezentowanych przez ZAiKS.

ZAiKS

Przed terminem zapłaty wystawionej za korzystanie z muzyki w działalności gospodarczej faktury przedsiębiorcy mogą wnioskować o obniżenie kwoty proporcjonalnie do spadku przychodów oraz rozłożenie zobowiązania względem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi na raty.

W przypadku ZAiKS można się to starać do 31 lipca 2021 roku. Związek podkreślił, że z powodu strat przedsiębiorców poniesionych z powodu lockdownu wydłużył o 30 dni termin zapłaty za faktury bieżące.

RadioZET.pl/branzafitness.com