Zamknij

Z PPK uciekło już 60 procent Polaków

08.10.2020 11:36
Mateusz Morawiecki
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Polacy nie ufają PPK. Z udziału w Pracowniczych Planach Kapitałowych zrezygnowało już 60 procent uprawnionych. W mediach zaczęły pojawiać się wykupione przez Polski Fundusz Rozwoju reklamy zachwalające nowy pomysł rządu.

PPK to nowe rządowe podejście do przygotowania Polakom wyższych emerytur. Osoby, które wpłacają pieniądze na Pracownicze Plany Kapitałowe, mogą liczyć na dorzucanie się do nich przez pracodawców, specjalne bonusy powitalne przygotował także rząd.

Polacy podchodzą jednak do PPK wyjątkowo nieufnie, pamiętając rozbiór OFE przeprowadzony przez rząd i obawiając się, że to samo może spotkać ich pieniądze ulokowane w nowym programie.

Do PPK zapisało się 40 procent uprawnionych. Rząd liczył na 75 procent

Do 27 października 2020 decyzję o przystąpieniu bądź zrezygnowaniu z PPK musi podjąć 3,7 mln Polaków. Domyślnie założona jest zgoda na wpłacanie środków do nowego programu, jeśli więc pracownik nic nie zrobi, z jego wypłaty (i środków pracodawca) zaczną trafiać pieniądze do funduszy, których zadaniem będzie ich inwestowanie.

Zobacz także

Polski Fundusz Rozwoju ma nadzieję, że dzięki nowemu etapowi partycypacja w PPK znacznie się zwiększy. Mają w tym pomóc także reklamy, które pojawiły się w mediach.

Dzisiaj w PPK uczestniczy blisko 1,2 miliona pracowników dużych i średnich przedsiębiorstw. Trudno w tej chwili podać miarodajne informacje o partycypacji, ponieważ nadal ogromna większość firm II i III etapu jest przed podpisaniem umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK, a uczestnicy podejmują decyzję o pozostaniu w programie. W momencie zakończenia wdrożenia I etapu partycypacja w PPK w firmach zatrudniających więcej niż 250 osób wynosiła 39 procent.

Polski Fundusz Rozwoju

PFR zastrzegła, że płatne ogłoszenia zostały zaplanowane już dawno i nie mają związku z o wiele niższą niż się spodziewano partycypacją w PPK. Reklamy mają przypominać pracownikom, że nadchodzi czas wyboru oraz przekonać ich, że rozwiązanie jest dla nich korzystne.

Zobacz także

Do PPK trafia 2 procent pensji brutto (pobierane z wynagrodzenia netto), do tego pracodawca dopłaca 1,5 procenta płacy. Państwo zaś co roku w ramach bonusu ma dorzucać 240 zł. Środki będzie można odzyskać po przejściu na emeryturę jako wypłacane w miesięcznych ratach (wtedy przysługuje prawo do całości oszczędzonej kwoty) lub w ramach jednorazowej wypłaty. Wtedy jednak trzeba liczyć się z uszczupleniem zgromadzonych pieniędzy.

Zagłosuj

Czy skorzystanie z PPK?

Liczba głosów:

Pracownicy, którzy nie chcą przekazywać środków na PPK muszą złożyć oświadczenie o zrezygnowaniu z uczestnictwa. Będzie ono ważne 4 lata: jeśli po tym czasie rezygnacja nie zostanie odświeżona, zatrudniony zostanie wcielony do programu. Rezygnację trzeba będzie ponawiać co każde 4 lata.

RadioZET.pl/Money.pl