Zamknij

YouTube wprowadza funkcję klaskania

14.02.2020 11:25
YouTube wprowadza funkcję klaskania. Ile można na tym zarobić?
fot. Kaspars Grinvalds/Shutterstock, ASDF_MEDIA/Shutterstock (ilustracyjne)

Nowa funkcja w serwisie YouTube. Dzięki wirtualnym oklaskom można przekazać drobne datki, aby wesprzeć twórcę ulubionych filmików. Ile można na tym zarobić?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

YouTube, największa internetowa platforma wideo na świecie, jest źródłem rozrywki dla miliardów ludzi, ale również szansą na zarobek dla twórców.

Wsparcie dla autorów filmików można przekazywać bezpośrednio z YouTube dzięki funkcji klaskania. Wirtualny aplauz jest testowany przez serwis wideo. 

Zobacz także

Ile można zarobić na klaskaniu?

Jak z tego skorzystać? Pod wybranymi filmikami znajduje się przycisk pokazujący klaszczące dłonie. Po naciśnięciu w niego, można przekazać co najmniej 2 dolary (około 13 zł) datku dla właściciela konta, który opublikował wideo. 

Wirtualne klaskanie na YouTube
fot. Youtube (screenshot)

W ciągu jednego dnia maksymalnie można wykupić aplauz za 500 dolarów (około 1,95 tys. zł) lub 2 tys. dolarów (7,8 tys. zł). Jednak nie cała kwota z wirtualnego klaskania trafia do twórców. YouTube zastrzega sobie 30 proc. z donacji - w przypadku standardowej kwoty serwis zabiera dla siebie 60 centów (ok. 2,35 zł).   

Zobacz także

Klaskanie na YouTube zostało wprowadzone testowo w Korei Południowej, Meksyku, Australii, Brazylii, Nowej Zelandii, Indiach, Japonii oraz Stanach Zjednoczonych.

Aplauz to kolejna funkcja, która jest dostępna dla twórców na YouTube. Do tej pory mogli korzystać m.in. superczatu, zarabiania z reklam, otrzymując wpłaty od subskrybentów kanału.

W 2019 roku YouTube przyniósł 15 mld dolarów przychodu. To wartość 10 proc. wszystkich przychodów wszystkich produktów Google.

Zobacz także

RadioZET.pl/Bankier.pl