Zamknij

Wzrost kwoty wolnej od podatku już w czerwcu. Premier zaprezentuje ustawę

28.05.2021 11:14
Wzrost kwoty wolnej od podatku już w czerwcu. Premier zaprezentuje ustawę
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

Wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł to jeden z pomysłów Zjednoczonej Prawicy, który został zapisany w nowym Polskim Ładzie. Premier zapowiedział, że prace nad jego wdrożeniem już trwają. Niedługo poznamy szczegóły.

Polski Ład wprowadza szereg zmian w kluczowych obszarach dla gospodarki i społeczeństwa. Jedną z nich jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że już w czerwcu pojawi się projekt ustawy.

Równocześnie rząd pracuje jeszcze m.in. nad wprowadzeniem specjalnych  ulg  dla „klasy średniej” oraz dla samozatrudnionych. 

Kwota wolna od podatku. Premier zaprezentuje ustawę w czerwcu

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że niebawem poznamy szczegóły dotyczące podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł.

W najbliższym czasie przedstawimy dobre, bardzo dobre warunki funkcjonowania tej gospodarki w kontekście Polskiego Ładu w szczegółach. Chcemy już w czerwcu wyjść z ustawą, która daje kwotę wolną od podatku jedną z najwyższych w Europie, a była jedną z najniższych w Europie

Mateusz Morawiecki, premier RP

Premier dodał również, że w najbliższych miesiącach produkcja przemysłowa w kraju powinna być „znakomita”. Jego zdaniem polska gospodarka niebawem ostatecznie poradzi sobie z pandemią koronawirusa.

Kwota wolna od podatku w Polsce wyższa niż we Francji, Hiszpanii, Włoszech i Danii

Zgodnie z deklaracją premiera, po zmianach kwota wolna od podatku w Polsce będzie wyższa niż we Francji, Hiszpanii, we Włoszech czy w Danii. Sceptycy podnoszą jednak argumenty, że obok uproszczenia systemu fiskalnego, rząd wprowadza równolegle obowiązek opłacania od wszystkich dochodów składki zdrowotnej w wysokości 9 procent. Nie będzie już można odliczyć jej części od PIT.

Co to oznacza dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą i rozliczają się według podatku liniowego? Wyższe o 9 punktów procentowych obciążenie fiskalne: w praktyce będą musieli odprowadzać 28 procent, co znacznie wpłynie na opłacalność działalności. Minister finansów Tadeusz Kościński zdradził, że jego  resort jest świadomy tego problemu i pracuje nad specjalną ulgą dla przedsiębiorców „na linii”.

RadioZET.pl/PAP