Zamknij

Ekspert: nie ma prognozy wzrostu gospodarczego w Polsce poniżej 4 proc.

08.06.2021 20:21
Wzrost gospodarczy w Polsce. Jakie prognozy
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EastNews

Jaki wzrost gospodarczy w Polsce prognozują eksperci? Analitycy rynku podkreślają, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zaszło dużo zmian w gospodarce. Nie ma już żadnej prognozy poniżej 4 proc.

Wzrost gospodarczy po pandemii to główny cel, który postawił rząd po luzowaniu lockdownu. Już pod koniec maja pisaliśmy, że Paweł Borys, stojący na czele Polskiego Funduszu Rozwoju, wskazał termin powrotu polskiej gospodarki do poziomu sprzed wybuchu pandemii. Jego zdaniem Polska ma duże szanse na szybkie odrobienie strat. 

We wtorek (8 czerwca 2021) głos w sprawie zabrał główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak. Uważa on, że nie ma już żadnej prognozy wzrostu gospodarczego w Polsce poniżej 4 proc.

Prognoza wzrostu gospodarczego w Polsce

Główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak napisał na Twitterze o wynikach analizy prognoz kilkunastu polskich i zagranicznych instytucji finansowych od grudnia 2020 roku.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że poziom PKB w I kw. 2021 spadł o 0,9 proc. rok do roku, wobec wstępnego szacunku mówiącego o spadku w wysokości 1,2 proc. rok do roku. i wobec spadku o 2,7 proc. w IV kw. ubiegłego roku.

Z kolei PKB wyrównany sezonowo wzrósł realnie o 1,1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był niższy niż przed rokiem o 1,4 proc. Urząd podał, że inwestycje w pierwszych trzech miesiącach 2021 roku wzrosły o 1,3 proc. podczas gdy tzw. konsensus PAP Biznes mówił o spadku o 8,6 proc. wobec spadku o 15,4 proc. w ostatnim kwartale zeszłego roku.

Warto pamiętać, że w połowie maja 2021 roku Komisja Europejska podniosła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. z 3,1 proc. do 4 proc. Natomiast w 2022 r., według prognoz Komisji, PKB Polski wzrośnie o 5,4 proc.

RadioZET.pl/PAP