Zamknij

Niższy PIT to wyższa emerytura. Zmiany od 1 października

27.09.2019 07:35
Wyższe emerytury od 1 października
fot. Shutterstock/ Matej Kastelic (ilustracyjne)

Obniżenie stawki PIT z 18 do 17 procent wpłynie na wysokość wynagrodzeń i innych świadczeń. Zmiany odczują także seniorzy. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Jednym z punktów programu PiS jest obniżka podatku do 17 procent. Niższą stawką objęte będą przychody do kwoty 85 528 zł rocznie. Zmianie ulegnie także miesięczna zaliczka na podatek dochodowy ze względu na nową skalę podatkową.

Podstawa obliczenia podatku  Podatek wynosi
Do 85 528 złotych 17 procent minus kwota zmniejszająca podatek 
Powyżej 85 528 złotych 14 539,76 plus 32 procent nadwyżki od 85 528 złotych minus kwota zmniejszająca podatek 

Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zmiany odczują wszyscy, którzy opłacają i rozliczają podatek dochodowy na ogólnych zasadach, czyli także emeryci i renciści.

O ile wzrosną emerytury?

Zmiany w wysokości progu podatkowego, a tym samym zmiany w wysokości świadczenia netto, świadczeniobiorcy ZUS odczują już w świadczeniu wypłaconym za październik. Świadczenie będzie wyższe od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a co za tym idzie – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.

mówi rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Najniższe świadczenie dla emerytów to w 2019 roku 1100 złotych brutto, czyli 935 złotych na rękę. Po zmianach minimalna emerytura wzrośnie do 943 złotych, co oznacza 8 złotych zysku „na czysto”.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, odpowiedzialny za wypłatę świadczeń, automatycznie zastosuje niższą stawkę podatku. Jak informuje ZUS, w 2019 roku realna stawka w rozliczeniu rocznym będzie wynosić 17,75 procent. Zakład musi bowiem uwzględnić 9 miesięcy ze stawką 18 procent i 3 miesiące ze stawką 17 procent.

Zobacz także

Emeryci i renciści mogą składać wnioski o rozliczanie według stawki 17,75 procent dochodów uzyskanych w okresie od października do grudnia.

Od 1 października obowiązuje niższa, 17-procentowa stawka PIT. Dwukrotnie wzrosną też koszty uzyskania przychodów dla pracowników. Rząd szacuje, że na zmianach skorzysta nawet 25 milionów podatników.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP