Zamknij

Wzrost deficytu i długu. Minister finansów: to przez wsparcie dla firm

01.04.2021 21:18
Wzrost deficytu i długu. Minister finansów: to przez wsparcie dla firm
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EastNews

Lockdown już 13 miesięcy obciąża polską gospodarkę. Efekty odczuwają przedsiębiorcy z zamrożonych branż oraz budżet państwa. Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński powiedział, że ubiegłoroczny wzrost deficytu i zadłużenia spowodowany był przede wszystkim uruchomieniem na niespotykaną skalę działań wspierających przedsiębiorstwa i pracowników w trudnych czasach pandemii.

Lockdown przyczynił się do deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych. W 2020 r. wyniósł on 6,9 proc. PKB wobec 0,7 proc. rok wcześniej. Dług sektora finansów publicznych w 2020 r. to 57,5 proc. PKB wobec 45,6 proc. PKB w 2019 r.

Pojawiły się nawet pytania czy Polskę stać na finansowanie programów społecznych?

Deficyt i zadłużenie w 2020 roku

Minister finansów Tadeusz Kościński tłumaczy, że wsparcie finansowe dla firm poszkodowanych przez pandemię koronawirusa w naturalny sposób odbija się na budżecie.

Wzrost deficytu i zadłużenia w ubiegłym roku spowodowany był przede wszystkim uruchomieniem na niespotykaną dotąd skalę działań wspierających przedsiębiorstwa i pracowników (ponad 200 mld zł) w trudnych czasach pandemii

Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej

Szef resortu finansów uważa, że recesja w Polsce spowodowana pandemią jest najpłytsza w Europie. Ma to być dowód na skuteczność polskiego rządu w walce z COVID-19. Podkreślił także: "deficyt w ubiegłym roku, był niższy niż w latach 2009 i 2010 – po światowym kryzysie finansowym – pomimo, że obecnie spowolnienie gospodarcze jest znacznie silniejsze niż dekadę temu”.

RadioZET.pl/PAP