Zamknij

Będzie drożej. Od kwietnia żywność i energia w górę

15.03.2021 16:51
Wzrost cen. W drugim kwartale droższa żywność i energia
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EastNews

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego prognozują zmiany inflacji w marcu. Zdaniem analityków ma to oznaczać wzrosty cen w sklepach. Od kwietnia więcej zapłacimy za jedzenie i prąd.

Podwyżki części towarów są odczuwalne już od początku stycznia. Radio ZET Biznes zamieściło analizę, z której wynika za co płacimy więcej, a co jest tańsze w 2021 roku.

Tymczasem ekonomiści zapowiadają kolejne wzrosty cen.

Podwyżki w 2021 roku. Wzrost cen od kwietnia

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego spodziewają się zmian inflacji w marcu, które mogą mieć wpływ na wysokość cen w sklepach.

Spadek inflacji bazowej będzie równoważony przez wyższy wzrost cen żywności i energii. Inflacja znacząco wzrośnie w II kwartale - będzie to efekt dwucyfrowego wzrostu cen paliw

Michał Gniazdowski, Polski Instytut Ekonomiczny

W oceni PIE odczyty CPI mogą zbliżyć się do górnej granicy celu NBP (3,5 proc.), "ale będzie to zjawisko krótkotrwałe".

Droższa żywność i opłaty za energię

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2021 r. wzrosły o 2,4 proc. w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem były wyższe o 0,5 proc.

Ekonomista PIE zwrócił uwagę, że komentarz GUS wskazuje na obniżenie się inflacji bazowej. - Na podstawie danych szacujemy spadek z 3,7 proc. do 3,5 proc. rdr. - ocenił Michał Gniazdowski. Dodał także, że najmocniej wzrósł odsetek wydatków na żywność i napoje bezalkoholowe - o 2,5pp do 27,8 proc.

Widoczne są również wzrosty kosztów związanych z energią i utrzymaniem mieszkania oraz zakupem używek (alkohol i papierosy) – ich odsetki były o 0,7pp większe niż przed rokiem. - Mniejsza mobilność spowodowała natomiast obniżenie wydatków związanych z restauracjami i hotelami – ich odsetek zmalał o 1,5pp do 4,5 proc. Mniej wydajemy też na odzież, transport oraz usługi rekreacyjne – odsetki obniżyły się o 0,7-1pp.

RadioZET.pl/PAP