Zamknij

Wzrost cen żywności. Za co zapłacimy więcej

16.04.2021 08:06
Wzrost cen żywności. Za co zapłacimy więcej
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EastNews

Ceny żywności mają pójść w górę. Podatek od obrotu oraz ruchy funduszy inwestycyjnych na rynkach międzynarodowych, odbiją się na cenach jedzenia w polskich sklepach.

Ceny żywności prawdopodobnie będą jeszcze wyższe. „Rzeczpospolita” informuje, że konsumenci powinni przygotować się na duże podwyżki. Sytuacja może być szczególnie trudna, ponieważ Komisja Europejska przeprowadziła badania jakości produktów spożywczych, oferowanych przez międzynarodowych producentów i wynika z nich, że do Polski transportowane są artykuły niższej jakości.
 

W ostatnim czasie takie komunikaty pojawiają się z wielu stron. Na początku kwietnia pisaliśmy o pomyśle podniesienia rachunków za wodę i ścieki.

Droższa żywność. Podatek od obrotu może wpłynąć na ceny

Wzrost cen napojów spowodowany jest wprowadzeniem podatku cukrowego, który podniósł ceny nawet o 50 proc. Przełożyło się to na spadki sprzedaży w wielu kategoriach, średnio o 20 proc., ale to nie jedyny powód.

Według informacji gazety obecne wzrosty to dopiero początek. „Rz” ostrzega, że należy spodziewać się kolejnych podwyżek. Sieci handlowe mogą na klientów przerzucić płacony od 1 stycznia podatek od obrotu.

Ceny żywności na rynkach światowych

Niskie stopy procentowe powodują, że fundusze inwestycyjne szukają sposobów na lokowanie pieniędzy i widzą szansę w produktach spożywczych. Doprowadza to do windowania cen, na czym w efekcie cierpią portfele konsumentów.

Które produkty będą droższe? Według „Rzeczpospolitej’ czeka nas wzrost cen nabiału czy także produktów zbożowych, które są na dużą skalę eksportowane. Zdrożeją też jaja i alkohol. Stanieć może za to mięso, zwłaszcza drób i wieprzowina.

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita