Zamknij

Drożej za ciepło. Niedługo zapłacimy wyższe rachunki

19.04.2021 07:49
Wzrost cen za ciepło. Wyższe rachunki za energię cieplną i podgrzewaną wodę
fot. Marek BAZAK/East News

Podwyżki taryf za energię cieplną i podgrzewaną wodę jeszcze w tym roku. Dziennik Gazeta Prawna informuje, że rząd „lada chwila da zielone światło”, aby ceny wzrosły.

Ceny za energię cieplną i podgrzewaną wodę niebawem wzrosną. Redakcja DGP podaje, że „Ministerstwo Klimatu i Środowiska kończy pracę nad projektem nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło".

Projekt ma być gotowy jeszcze w kwietniu lub w maju. Gazeta informuje, że "Dokument ma nadać prezesowi URE uprawnienia do zatwierdzania zmiany taryf w sposób szybki, bez konieczności badania i analizowania całej taryfy dla ciepła”.

Wzrost cen za ciepło. Będą podwyżki

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie w przewidywanym czasie, wówczas podwyżki mogą nas dotknąć jeszcze przed końcem roku.

Trudno powiedzieć, jaka będzie ich skala, ale można spodziewać się wzrostów cen od 5 do maksymalnie 10 procent

Andrzej Rubczyński z Forum Energii

Dokładna wysokość podwyżek nie jest jeszcze znana. W artykule czytamy, że „nie da się ocenić ogólnej skali podwyżek – wszystko zależy od sytuacji poszczególnych spółek ciepłowniczych. W przypadku tych, które przy produkcji ciepła opierają się głównie na węglu, mogą być one jeszcze wyższe".

Wyższe taryfy za energię cieplną i podgrzewaną wodę

Jaki ma być powód podwyżek? Podawane są „drastycznie rosnące na światowych giełdach ceny uprawnień do emisji CO2 – od początku 2018 r. nastąpił ich skok z 7 do 43 euro za tonę".

Osoba z rządu, cytowana przez DGP, podaje że "Wzrost był tak szybki, że ciepłownie nie miały możliwości uwzględnić go w dotychczasowych wnioskach taryfowych. A ponieważ energia cieplna musi być dostarczana właściwie nieprzerwanie, coraz więcej z ok. 400 działających w Polsce ciepłowni znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Nie stać ich bowiem na kupno praw do emisji po tak wysokich cenach. Manko tylko kilkudziesięciu z nich wynosi już ponad 200 mln zł".

RadioZET.pl/PAP/DGP