Zamknij

Wzrost cen używanych samochodów. Zapłacimy więcej za sprowadzane auta

05.07.2021 13:39
Wzrost cen używanych samochodów. Zapłacimy więcej za sprowadzane auta
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Do końca roku Polacy sprowadzą do kraju 950 tys. samochodów z drugiej ręki. Ceny rosną analogicznie do popytu. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja na rynku aut używanych.

Ceny używanych samochodów poszły w górę. Drożeją auta na terenie Europy Środkowej. Z informacji przekazanych przez „Puls Biznesu” wynika, że rynek nie pamięta takiego tempa.

Motoryzacja rozwinęła się znacznie w trakcie pandemii, a lockdown winduje ceny samochodów.

Wzrost cen samochodów używanych

Co jest powodem wzrostu cen? Eksperci podają odroczoną konsumpcję połączoną z naturalnie rosnącym popytem. Do podwyżek przyczynia się też stosunkowo mały import, ograniczona produkcja nowych samochodów i wydłużone terminy dostaw. Czasami na samochód trzeba czekać aż 10 miesięcy.

AURES Holdings przeanalizował kształtowanie się cen na rynku pięcioletnich samochodów używanych. W analizie porównano ceny ze stycznia do tych obecnych. Liczba ofert sprzedaży samochodów używanych w poszczególnych województwach wraz z medianą cen, przebiegu i wieku w maju 2021 r. według raportu AAA AUTO wygląda następująco:

auta
fot.

W ujęciu procentowym największy wzrost odnotowano w przypadku modelu skoda rapid, którego mediana ceny wzrosła w Czechach w ciągu ostatnich sześciu miesięcy o 9 proc. Volkswagen golf, który jest teraz najczęściej sprzedawany za 50945 zł, na początku roku kosztował 47588 zł (+6,7 proc.).
W Polsce najpopularniejszy i najchętniej kupowany na rynku wtórnym opel astra od stycznia podrożał o 6,5 proc. i jest obecnie najczęściej oferowany za 41550 zł. Wzrost cen w Polsce waha się od 4 do 7 proc. w zależności od modelu. "Najmniej ceny aut wzrosły na Słowacji – maksymalnie o 5 proc. Wyjątkiem jest golf, który podrożał o... blisko 11 proc." - czytamy w Pulsie Biznesu.

Może to być efekt ograniczeń w ruchu na granicach z państwami Europy Zachodniej, skąd sprowadza się najwięcej samochodów. "Przed pandemią do Czech wjeżdżało miesięcznie 14,5 tys. używanych aut, a w 2020 r. tylko 12,5 tys." - wskazuje gazeta.

Nieco lepiej jest w Polsce. W 2020 r. wjechało do nas niespełna 850 tys. używanych aut (o 16 proc. mniej niż rok wcześniej). Dane z maja 2021 r. mówią, że import rośnie. Od stycznia do końca maja sprowadzono nad Wisłę nieco ponad 391 tys. używanych samochodów, a to o ponad 28 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r., choć wciąż o 7 proc. mniej niż w 2019 r. 

RadioZET.pl/PAP