Zamknij

Lockdown winduje ceny samochodów. Droższe auta w pandemii

23.03.2021 11:06
Wzrost cen samochodów w pandemii
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EastNews

Ceny samochodów wzrosły podczas pandemii. Z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wynika, że tylko od stycznia podniosły się średnio o 2 tysiące złotych.

Lockdown sprawił, że ceny pojazdów poszły w górę. „Rzeczpospolita” informuje, że tylko w ciągu jednego miesiąca średnia cena s amochodu używanego wystawianego w ofertach internetowych, autokomisach oraz u dilerów wzrosła z 21 033 zł w styczniu do 22 900 zł w lutym.

Powodem mają być zaostrzane normy emisji wymagające zmian technologicznych szczególnie w autach z napędem spalinowym. W późniejszym terminie wpływ na koszty produkcji będzie mieć także niższa efektywność.

Lockdown. Ceny samochodów rosną

Rosną ceny samochodów nowych i używanych. Tak wynika z obserwacji Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Za nowe auto osobowe musieliśmy w lutym zapłacić średnio 131 tys. zł, a w styczniu o 2 tys. zł mniej.

Wpływ na te ceny mają wzrosty w segmencie premium. W styczniu rejestrowane auta kosztowały średnio 234,3 tys. zł, a miesiąc później już ponad 239 tys. zł. Z kolei w segmencie aut popularnych wzrost był niewielki: około pół tysiąca złotych.

Pandemia winduje ceny samochodów

Struktura sprzedaży wpływa w znaczny sposób na ceny, również w segmencie premium.

Rosnąca popularność aut tej grupy ma bowiem znaczący wpływ na wzrost cen na całym rynku sprzedaży nowych samochodów

Dariusz Balcerzyk, ekspert Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar

Europejskie Stowarzyszenie producentów pojazdów ACEA wyliczyło, że pandemia zmniejszyła łączną produkcję aut na terenie Unii Europejskiej o 4,24 mln sztuk. To ponad jedna piąta produkcji z roku 2019. Natomiast polskie fabryki musiały zredukować produkcję o 192,2 tys. aut, niemieckie o 1,19 mln pojazdów, a we Francji o 881,3 tys. samochodów.

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita