Zamknij

Wzrost cen mieszkań. W których miastach najszybciej drożeją nieruchomości?

26.07.2021 16:46
Wzrost cen mieszkań. W których miastach najszybciej drożeją nieruchomości
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EastNews

Ceny mieszkań regularnie rosną. Gdzie zapłacimy najwyższą średnią kwotę? Sprawdzamy, w których polskich miastach są najwyższe stawki za metr kwadratowy nieruchomości.

Nieruchomości to dla wielu inwestorów indywidualnych jedna z najbardziej stabilnych możliwości lokaty kapitału w czasie pandemii. Mimo światowego kryzysu gospodarczego, wartość mieszkań nadal rośnie.

Niedawno pisaliśmy, ze pierwsze półrocze 2021 roku było rekordowe dla firm stawiających budynkiPonadprzeciętnie wysoka sprzedaż została zauważona w raporcie HRE Investments.

Najwyższe ceny mieszkań: Warszawa, Gdańsk, Kraków

Najwięcej za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. W tych miastach stawki przekroczyły już pięciocyfrową granicę i należy liczyć się z koniecznością zapłaty powyżej 10 tys. zł/m2. Wśród wszystkich transakcji, jedna trzecia dotyczy lokali o mniejszych metrażach, które służą jako lokata kapitału.

W skali roku wzrosty cen w niektórych miastach przekroczyły 10 proc. Na rynku pierwotnym średnie stawki powyżej 10 tys. zł za m kw. są już nie tylko obecne w Warszawie, ale również w Gdańsku i Krakowie

Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse

Według Jańczuka, pandemia skłoniła wielu Polaków do inwestowania swoich nadwyżek finansowych w branży mieszkaniowej.

- Z najnowszych danych raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance za II kw. br. wynika, że trend inwestycyjny nie słabnie. Nadal co trzeci zakup na rynku mieszkaniowym jest dokonywany nie po to, by zaspokajać własne potrzeby, ale by znaleźć bezpieczne miejsce dla swoich oszczędności – zdradza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Jakie lokale cieszą się największym zainteresowaniem? Są to zwłaszcza niewielkie mieszkania 35-45 m2, które często kupowane są za gotówkę. Wskazał, że coraz więcej transakcji ma charakter inwestycyjny, a nabywcy przeznaczają na to przeciętnie 358 tys. zł. Udział małych mieszkań w transakcjach wynosi 36 proc., drugie w zastawieniu są nieco większe mieszkania o metrażu 50-65 m2., które cieszą się zainteresowaniem 29 proc. nabywców.

Raport Barometr Metrohouse i Gold Finance wskazał, że duży popyt na mieszkania, w połączeniu z rosnącymi cenami materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz wzrastającymi kosztami robocizny i rosnącą inflacją, znajduje swoje odzwierciedlenie w rekordowo wysokich cenach mieszkań.

W Warszawie po raz pierwszy w historii średnie ceny przekroczyły 11 tys. zł za m2. Marcin Jańczuk uważa, że to właśnie w stolicy ceny wzrosły najbardziej w stosunku do pierwszego pandemicznego kwartału zeszłego roku. Różnica wynosi 11,4 proc.

RadioZET.pl/PAP