Zamknij

Wzrost cen malin. Już dwukrotnie drożej niż rok temu

29.07.2021 11:23
Wzrost cen malin. Już dwukrotnie drożej niż rok temu
fot. MAREK LASYK/REPORTER/EastNews

Ceny owoców zmieniają się w zależności od pory roku. Obecnie wyższe kwoty trzeba zapłacić za maliny. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja cenowa w tym sektorze.

Ceny malin idą w górę. W 2021 roku kwoty skupu są wyjątkowo wysokie. Pod koniec lipca za 1 kilogram owoców można dostać nawet 13 zł. Oznacza to, że należność jest dwukrotnie wyższa niż w zeszłym roku.

Maliny to smaczne owoce o charakterystycznym smaku, który trudno zastąpić innym produktem. W połączeniu z rosnącym popytem na światowym rynku i rosnącym zapotrzebowaniu w kraju, ceny zaczęły rosnąć.

Wzrost cen malin. Już dwukrotnie drożej niż rok temu

Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej powiedziała w rozmowie z PAP, że zakłady przetwórcze płacą za małe różowe owoce dwa razy więcej niż przed rokiem. Jaki jest powód?

Ekspertka wymieniła kilka możliwości. Tegoroczne zbiory malin w Polsce mogą być mniejsze niż w ubiegłym. Jest to skutek pogody i dużych strat spowodowanych wiosennymi przymrozkami, a później deszczami. Kolejny powód - to nieudane zbiory u naszego konkurenta - w Serbii, no i brak zapasów u przetwórców z ubiegłego roku. To sprawia, że firmy chcą pozyskać towar, płacąc za niego wysokie ceny.

Tylko w 2020 r. polscy plantatorzy zebrali 116 tys. ton malin wobec 75,7 tys. ton rok wcześniej. Owoców letnich będzie prawdopodobnie mniej, nie wiadomo jeszcze, jakie zbiory będą tzw. maliny jesiennej. Jednak zdaniem Noseckiej, cena tych późniejszych odmian powinna być niższa.

Polska w 2020 r. sprzedała za granicę ok. połowy swojej produkcji malin, czyli 57 tys. ton. Świeże i mrożone owoce trafiają głównie do Niemiec.

RadioZET.pl/PAP/Anna Wysoczańska