Zamknij

Wzrost cen drewna. Polska branża chce zakazu eksportu

22.07.2021 16:14
Wzrost cen drewna. Polska branża chce zakazu eksportu
fot. MAREK LASYK/REPORTER/EastNews

Z Polski wyjeżdża regularnie ok. 10 proc. drewna okrągłego, czyli 4 mln metrów sześciennych drewna. W Chinach zniszczono już prawie wszystkie lasy, zostało kilkanaście procent powierzchni. Firmy z tego kraju kupują surowiec gdzie się da i za ile się da. Polscy producenci widzą wiec dla siebie zagrożenie w dostępie do rodzimego drzewa.

W zrost cen drewna, który dotyczy nie tylko Polski, ale całego świata, dotyka wszystkie firmy działające w branży: zarówno zakłady meblarskie, producentów płyt i tartaków. Polscy producenci korzystają przede wszystkim z drewna krajowego, dostarczanego przez Lasy Państwowe, a import jest niewielki, podobnie jak zakupy drewna z lasów prywatnych. Dlatego branża drzewna apeluje o wprowadzenie zakazu eksportu drewna, inaczej wiele firm upadnie.

Trudna sytuacja na rynku zaczęła się w maju na aukcjach systemowych. W skrajnych przypadkach ceny wzrosły o 200 - 300 proc. Włączyła się duża aktywność międzynarodowych pośredników w handlu drewnem i zagranicznych korporacji drzewnych, które w Polsce nie mają swoich zakładów, a kupują drewno do produkcji wyrobów gotowych dla zakładów umieszczonych w Europie czy na eksport do USA, gdzie ceny gwałtownie poszły w górę.

Wzrost cen drewna. Polska branża chce zakazu eksportu

Już na początku lipca pisaliśmy o zagrożeniu, które niesie za sobą wzrost cen drewna. Meble z surowca, który jest trudno dostępny na całym świecie, będą stawać się coraz droższe. Oznacza to trudniejszy dostęp do drewnianych drzwi, stołów, łóżek, szafek czy elementów wykończeniowych.

Polskie firmy z branży drzewnej nie wytrzymają finansowo rywalizacji o ograniczone zasoby polskiego surowca z międzynarodowymi pośrednikami, dlatego potrzebny jest zakaz eksportu drewna nieprzetworzonego 

Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego

Rafał Szefler zwraca uwagę, że zagraniczne firmy są w stanie kupić każdą ilość surowca i mają ogromne zasoby finansowe. Podkreślił, że cena za metr sześcienny drewna iglastego wynosi między 500 a 700 zł zależnie od regionu kraju. Jego zdaniem polskie firmy nie wytrzymają takiego poziomu cen. Organizacje branżowe postulują wprowadzenie zakazu eksportu drewna okrągłego, czyli nieprzetworzonego. 

Wnioski w tej sprawie składane są do rządu od roku o ograniczenie roli pośredników w handlu drewnem i zajęcie się problemem eksportu drewna z naszego kraju. Polska nie byłaby pierwszym państwem z takimi regulacjami prawnymi. Zakazy funkcjonują w krajach członkowskich UE, np. w Rumunii i w Chorwacji.

RadioZET.pl/PAP