Zamknij

„Taniejąca żywność hamuje inflację”, czyli jak TVP mówi o cenach w sklepach

03.10.2019 14:01
Wzrost cen 2019. "Taniejąca żywność hamuje inflację", czyli jak TVP mówi o cenach w sklepach
fot. "Wiadomości" TVP1 (screen)

W materiale „Wiadomości” TVP1 na temat zakupów mówiono o spadających cenach np. pietruszki. Jednocześnie nie wspomniano o podwyżkach za jabłka czy ziemniaki. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

To zimny statystyczny prysznic na rozgrzane głowy polityków opozycji, którzy straszyli Polaków drożyzną – tak Danuta Holecka, szefowa zespołu „Wiadomości” TVP1, zapowiedziała w wydaniu serwisu o 19:30 w środę 2 października.  

„Wszystko jest tanie”

Najważniejsza tego dnia wiadomość głównego serwisu informacyjnego TVP dotyczyła spadków cen żywności oraz polityków partii opozycyjnych, którzy wskazywali na szalejące podwyżki w polskich sklepach. 

Zobacz także

Materiał Damiana Diaza, zapowiedziany paskiem „Taniejąca żywność hamuje inflację”, rozpoczął się wypowiedziami sprzedawców i klientów z Zielonej Góry oraz Lublina, którzy potwierdzali spadek cen. 

„Ceny są normalne”, „Cebula, marchewka, buraki, pietruszki staniały”, „wszystko jest tanie” – to tylko niektóre anonimowe wypowiedzi z materiału „Wiadomości” TVP1.

Reporter szczególnie skupił się na pietruszce, której cena w ostatnich miesiącach miała znacznie spaść. Powołał się na dane portalu Wieścirolnicze.pl pokazujące 12-16 zł za kilogram pietruszki w czerwcu tego roku oraz 2,3-4 zł trzy miesiące później.  

W materiale podkreślono, używając do tego wypowiedzi ekonomisty dr. Cezarego Mecha ze Stowarzyszenia Rynków Kapitałowych UNFE, że politycy opozycji wybiórczo podkreślają podwyżki wybranych warzyw.

Zobacz także

O wzroście cen „Wiadomości” TVP1 już nie wspomniały

Jednak w materiale „Wiadomości” TVP1 nie wspomniano o wyższych cenach jabłek i ziemniaków – na przykład na rynku hurtowym w Broniszach (woj. mazowieckie). 

Jabłka są droższe z powodu niskiej podaży wywołanej stratami przymrozkami. Wysoka cena ziemniaków również jest spowodowana niską podażą, na którą nałożyły się dwa czynniki tzn. tegoroczna susza i ogólny spadek areałów upraw ziemniaków – rolnicy indywidualni ograniczali od kilku lat produkcję zrażeni bardzo niskimi cenami, jakie uzyskiwali w ostatnich dwóch latach.

W rezultacie nastąpiła duża podaż na ziemniaki z importu w cenie od 1,13 zł/kg za holenderskie, 1,5 zł/kg za belgijskie, 1,85 zł/kg za angielskie i do 2,66 zł/kg za francuskie.

Ziemniaki z importu zmusiły polskich rolników do obniżki cen na krajowe ziemniaki, które pod koniec września tego roku kosztują 1,33-1,55 zł/kg.

Ponadto na wysokim poziomie wciąż utrzymuje się cena za warzywa kapuściane. Informował o tym portal Wieścirolnicze.pl – ten sam, na który powołał się autor materiału ze sztandarowego programu informacyjnego TVP.

Zobacz także

Średnia cena hurtowa za kilogram kapusty białej w podwarszawskich Broniszach wynosiła pod koniec września 3,50-4,50 zł/szt. i 1 zł/kg, kapusty czerwonej (zwanej też modrą) – 1,50-1,80 zł/kg, kalafiora – 3,50-4,50 zł/szt. i brukselki – nawet do 7,00 zł/kg.

Również w materiale „Wiadomości” TVP1 znalazła się informacja o inflacji, która według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wyniosła 2,6 proc. Jednak te dane dotyczą całej gospodarki, a w przypadku żywności i napojów bezalkoholowych inflacja wynosi 6,3 proc. 

Ponadto według GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,9 proc. w sierpniu 2019 roku w porównaniu z danymi sprzed roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/Wiadomości TVP/PAP/Wieścirolnicze.pl