Zamknij

Wzrost PKB o 4,9% r/r w IV kw., a inwestycji - o ok. 5-6%

Olga Papiernik
29.12.2017 14:18
Wzrost PKB o 4,9% r/r w IV kw., a inwestycji - o ok. 5-6%
fot. Agencja Gazeta

Wzrost PKB w IV kw. tego roku ukształtował się na poziomie zbliżonym do III kw., kiedy wyniósł 4,9% r/r, uważa wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Według niego, wzrost inwestycji w ostatnim kwartale br. przyspieszył do ok. 5-6% r/r, zaś w całym roku wyniósł ok. 3% r/r.

-Myślę, że wzrost gospodarczy w IV kwartale będzie zbliżony do tego, jaki obserwowaliśmy w III kwartale, pomimo wysokiej bazy, która była w zeszłym roku. Na to wskazuje zarówno sytuacja wśród konsumentów, sytuacja w eksporcie i bardzo wyraźnie ruszyły inwestycje, szczególnie publiczne. - powiedział Kwieciński dziennikarzom.

-W listopadzie i w grudniu mieliśmy potężny finisz, więc ten bodziec inwestycyjny w IV kwartale powinien być bardziej znaczący, niż w III kwartale. - dodał.

Według wiceministra, wzrost inwestycji w ostatnim kwartale roku ukształtuje się na poziomie 5-6% i ok. 3% w całym roku.

-Spodziewam się [wzrostu inwestycji] na poziomie 5-6% w IV kwartale, co w całym roku da mniej-więcej 3%. Zakładaliśmy, że w całym 2017 roku wzrost inwestycji będzie gdzieś pomiędzy 3 a 4%. - wskazał Kwieciński.

Produkt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w III kw. 2017 roku o 4,9% r/r wobec 4% wzrostu r/r w poprzednim kwartale. Łącznie po trzech kwartałach br. tempo wzrostu PKB wyniosło 4,4% wobec 2,9% w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Akumulacja brutto zwiększyła się (w ujęciu niewyrównanym sezonowo) o 3,3% w III kw. 2017 r., w tym nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 3,3% (wobec wzrostu akumulacji o 11,6% oraz nakładów brutto na środki trwałe o 0,9% - po rewizji - kwartał wcześniej).

ISBnews/OP