Zamknij

Wzrosła wartość kredytów przyznanych Polsce - 5,042 mld euro

Olga Papiernik
25.01.2018 11:24
Wzrosła wartość kredytów przyznanych Polsce - 5,042 mld euro
fot. European Investment Bank

artość kredytów przyznanych Polsce przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) w 2017 r. wyniosła łącznie 5,042 mld euro, co stanowi wzrost o 13% r/r,, podała instytucja. Grupa chce utrzymać podobny poziom finansowania dla Polski w tym roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

"Wartość kredytów przyznanych Polsce przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) w 2017 r. wyniosła łącznie 5,042 mld euro, co stanowi wzrost o 13% w ujęciu rok do roku. Z uwzględnieniem inwestycji kapitałowych i gwarancji przyznanych przez Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) o wartości 358,2 mln euro, łączne zaangażowanie Grupy EBI w Polską gospodarkę wyniosło 5,42 mld euro, w wyniku czego Polska stała się piątym co do wielkości odbiorcą finansowania EBI po Włoszech, Hiszpanii, Francji i Niemczech".

1,1 mld euro na inwestycje w Polsce

W szczególności, Polsce udało się wdrożyć Plan Inwestycyjny dla Europy, obejmujący operacje o wartości 1,1 mld euro gwarantowane przez Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS).

- Widzimy potencjał do dalszego wzrostu nakładów finansowych w Polsce. Miniony rok 2017 zanotowaliśmy jako dobry rok w Polsce - powiedział wiceprezes EBI Vazil Hudak podczas konferencji prasowej.

Dodał, że w 2018 r. wartość kredytowania powinna ukształtować się na na poziomie nie niższym niż w 2017 r.

Banki i firmy leasingowe dostały 1,54 mld euro

W 2017 roku EBI ponad połowę swoich kredytów - 2,65 mld euro - przyznał na modernizacje w sektorze publicznym, zaś 1,54 mld euro przeznaczył dla banków i firm leasingowych. Natomiast kredyty w wysokości ok. 850 mln euro przyznano dużym przedsiębiorstwom i grupom energetycznym.

"Wolumeny kredytów udzielonych na rzecz banków, firm leasingowych, korporacji i grup energetycznych wzrosły w ujęciu rok do roku, wykazując wzrastające zapotrzebowanie na finansowanie, także poza sektorem publicznym".

EBI podpisał w br. umowy na łącznie 736 mln euro na finansowanie 3 projektów

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisał w tym roku umowy na finansowanie 3 nowych projektów w Polsce - ogólnokrajowych i lokalnych - na łączną kwotę ok. 736 mln euro, podała instytucja.

"Obejmują one m.in. kredyt w wysokości 580 mln euro na modernizację dróg. Umowa kredytowa została zawarta na początku stycznia z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), działającym w imieniu Krajowego Funduszu Drogowego. Kredyt pomoże sfinansować budowę odcinka drogi ekspresowej między Lublinem a Rzeszowem o długości 157,5 km (S19), która łączy Warszawę z Polską południowo-wschodnią".

"Kolejne dwie umowy kredytowe podpisano wczoraj w Poznaniu. Kredyt w wysokości 485 mln zł (114 mln euro) udzielony Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu w Poznaniu (MPK Poznań) sfinansuje modernizację taboru tramwajowego, zakup nowych autobusów, w tym autobusów elektrycznych, oraz modernizację zajezdni tramwajowych i autobusowych".

Kredyt w wysokości 178 mln zł (42 mln euro) przyznany Zarządowi Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu (ZKZL) sfinansuje budowę lub odnowienie około 1160 mieszkań socjalnych i 14 placówek służby zdrowia w Poznaniu, zapewniając dostęp do nowych lub wyremontowanych lokali socjalnych dla prawie 3000 osób. Udzielenie przez EBI pierwszego bezpośredniego kredytu dla ZKZL było możliwe dzięki Europejskiemu Funduszowi na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), który udzielił gwarancji na tę operację podkreślono również w materiale.

EBI to udzielająca długoterminowych kredytów instytucja finansowa Unii Europejskiej stanowiąca własność państw członkowskich. Udziela długoterminowych kredytów finansujących oparte na zdrowych podstawach inwestycje w celu przyczyniania się do realizacji celów polityki UE.

SBnews/OP