Zamknij

Wzrósł globalny handel bronią, USA liderem eksportu

Olga Papiernik
12.03.2018 15:08
broń
fot. East News

Globalny handel bronią w latach 2013-17 wzrósł o 10 proc. w porównaniu z latami 2008-12. USA pozostają największym eksporterem broni, a wśród importerów przodują kraje Bliskiego Wschodu i Azji - głosi raport Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Według opublikowanego w poniedziałek dokumentu w latach 2013-17 USA odpowiadały za 34 proc. globalnego eksportu broni. - Na podstawie porozumień zawartych przez administrację prezydenta (Baracka) Obamy dostawy amerykańskiej broni osiągnęły w ciągu czterech lat najwyższy poziom od końca lat 90. - podkreśla Aude Fleurant, dyrektor programu SIPRI ds. światowych wydatków militarnych. Jak podkreśla ekspert, umowy i duże kontrakty podpisane przez USA w 2017 roku sprawią, że kraj ten pozostanie największym eksporterem broni także w najbliższych latach.

W raporcie SIPRI podaje, że największymi odbiorcami amerykańskiej broni są Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Australia.

Z danych zebranych przez sztokholmskich analityków wynika, że globalny import broni przez zaangażowane w światowe konflikty kraje Bliskiego Wschodu wzrósł w latach 2013-17 o 103 proc. w porównaniu z okresem 2008-12 i stanowi 34 proc. światowego importu broni.

Według Pietera Wezemana z SIPRI w związku z konfliktem na Bliskim Wschodzie oraz niepokojem o łamanie praw człowieka w tym regionie, w Europie Zachodniej oraz Ameryce Północnej w debacie politycznej pojawiły się głosy nawołujące do ograniczenia sprzedaży broni. - Mimo to USA oraz Europa Zachodnia odpowiadają za 98 proc. importu broni przez Arabię Saudyjską - podkreśla Wezeman.

Jak stwierdza się w raporcie, w ciągu ostatnich czterech lat Rosja zmniejszyła eksport broni o 7,1 proc. w porównaniu z latami 2008-2012. "Rosja znajduje się daleko w tyle za USA, ale nadal jest drugim eksporterem broni na świecie, znacząco wyprzedzając inne państwa" - zauważają eksperci.

Rosja odpowiada za 22 proc. globalnego eksportu broni, a jej największymi odbiorcami są Indie, Chiny oraz Wietnam.

Trzecim największym eksporterem broni jest Francja, która ma 6,7 proc. udziału w globalnym eksporcie broni. Jej głównymi klientami są Egipt, Chiny oraz Indie.

PAP/Daniel Zyśk/OP