Zamknij

Wzrósł eksport Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Olga Papiernik
09.01.2018 11:04
Wzrósł eksport Polskiej Grupy Zbrojeniowej
fot. East News

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) odnotowała wynoszący ponad 43% wzrost eksportu w porównaniu do 2016 r., poinformowała spółka. Grupie udało się także podwoić wartość zidentyfikowanych projektów eksportowych, których obecnie na całym świecie prowadzi ponad 500. Łączna wartość tych postępowań wynosi ok. 50 mld zł.

"Grupa PGZ sukcesywnie powiększa swój portfel zamówień eksportowych, nadrabiając stracone lata. Oprócz rynku krajowego i produkcji na rynki cywilne eksport jest jednym z trzech filarów gwarantujących grupie stabilność finansową oraz środki na rozwój dla wszystkich wchodzących w skład PGZ spółek. Ze swoimi produktami grupa obecna jest dzisiaj na wszystkich kontynentach, prezentując bogate portfolio wyrobów i usług zarówno na największych imprezach branżowych, jak też na zamkniętych pokazach dla przedstawicieli sił zbrojnych państw sojuszniczych" - czytamy w komunikacie.

- Wynik, który udało się osiągnąć w roku 2017, jest niewątpliwie sukcesem, na który zapracowały wszystkie podmioty z grupy. Należy oczywiście zaznaczyć, że nieoceniony wkład w wypracowany wynik wniosła pomoc Ministerstwa Obrony Narodowej, wspólnie z którym prezentowaliśmy się na wielu prestiżowych targach zbrojeniowych. Tak było między innymi w Azji oraz na Bliskim Wschodzie, które to regiony malują się dla nas jako najbardziej perspektywiczne rynki w ciągu najbliższych kilku lat. Nie możemy jednak spoczywać na laurach – z powodu zaszłości z minionych lat na wielu chłonnych rynkach, jak Malezja czy Indie opinia o polskim przemyśle obronnym niestety nie jest obecnie najlepsza. To kolejne stające przed nami wyzwanie i wierzę, że prowadzone przez nas już dzisiaj działania nakierowane na poprawę tego stanu rzeczy już wkrótce przyniosą widoczne i wymierne rezultaty – powiedział członek zarządu PGZ Maciej Lew-Mirski.

W 2016 PGZ zrealizowała eksport za blisko 560 mln zł oraz zabezpieczyła kontrakty na łączną sumę ponad 860 mln zł. Rok 2017 przyniósł już blisko 798 mln zł ze zrealizowanych umów oraz 1 250 mln zł z zabezpieczonych porozumień. W ciągu dwóch lat grupie udało się podwoić zarówno ilość, jak i wartość wartość zidentyfikowanych projektów eksportowych, wskazano.

Obecnie PGZ prowadzi ponad 500 projektów eksportowych o łącznej wartości ok. 50 mld zł. Są wśród nich zarówno porozumienia na kompletne systemy uzbrojenia, takie jak armatohaubice "Krab" czy karabinki MSBS "Grot", ale także pakiety modernizacyjne dla wyposażenia proweniencji wschodniej czy też udział w łańcuchach dostaw międzynarodowych potentatów w sektorze bezpieczeństwa, podała także spółka.

Polska Grupa Zbrojeniowa to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł.

ISBnews/OP