Zamknij

Wyższe wynagrodzenia to wynik wzrostu stawki godzinowej i minimalnej płacy

Olga Papiernik
16.03.2018 14:17
pieniądze
fot. LESZEK KOTARBA / EAST NEWS

- Wzrost wynagrodzeń w pierwszych miesiącach br. wynika głownie z sytuacji na rynku pracy, przepisów dotyczących wzrostu stawki godzinowej oraz wzrostu minimalnego wynagrodzenia - powiedziała PAP Władysława Jastrzębska z Uniwersytetu Rzeszowskiego, komentując dane GUS dot. zatrudnienia i płac.

Zobacz także

W piątek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w lutym 2018 r. przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 6,8 proc. rok do roku, a zatrudnienie o 3,7 proc.

Przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej dziewięciu osób wzrosło w lutym br. o 6,8 proc. rdr, a zatrudnienie o 3,7 proc. - podał GUS.

Wzrost wynagrodzeń w pierwszych miesiącach br. wynika przede wszystkim z dwóch czynników: sytuacji na rynku pracy oraz przepisów dotyczących wzrostu godzinowej stawki z tytułu umów cywilno - prawnych i wzrostu minimalnego wynagrodzenia - wskazała Jastrzębska.

Jak zaznaczyła ekonomistka, utrzymujące się stosunkowo niskie bezrobocie oraz brak "rąk do pracy" w wybranych zawodach, takich jak w branży budowlanej, rolnictwie, handlu, czy czasami w gastronomii, przyczynia się zgodnie z regułami rynku pracy do wzrostu wynagrodzeń. - Ponadto od stycznia br. ustawowe minimalne godzinowe wynagrodzenia w umowach cywilno- prawnych wzrosło do 13,70 zł (brutto), zaś płaca minimalna do 2100 (również brutto) - powiedziała.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Jastrzębska zaznaczyła, że według szacunków GUS płacę minimalną w Polsce pobiera ok. 1,4 mln osób, - co świadczy o utrzymującym się znacznym rozwarstwieniu dochodów. Obniżanie dynamiki wzrostu wynagrodzeń oraz uzupełnianie niedoborów na (...) rynkach pracy odbywa się poprzez zatrudnianie coraz większej liczby pracowników - imigrantów zza wschodniej granicy Polski. Proces ten niewątpliwie ułatwi i przyspieszy nowy przepis dotyczący zatrudniania okresowego robotników sezonowych - zaznaczyła.

Ekonomistka wskazała, że jeżeli chodzi o średnie tempo wynagrodzeń w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, to jest ono "mocno zróżnicowane w różnych sekcjach PKD". - Biorąc pod uwagę średnią dla wszystkich sekcji, wskaźnik pokazuje, że rosną płace realne, gdyż stopa inflacji była niższa w ostatnich miesiącach od średniego wzrostu płac nominalnych - wyjaśniła.

PAP/Magdalena Jarco/OP