Zamknij

MZ: wyższe pensje dla medyków wymagałyby podniesienia podatku VAT

13.09.2021 13:58
Niedzielski o pensjach medyków
fot. PAP/Albert Zawada

Medycy od soboty protestują przeciwko polityce rządu. Domagają się m.in. godnych świadczeń, których zapewnienie zdaniem resortu zdrowia wymagałoby podwyżki podatków.

Wynagrodzenia medyków wzrosną, ale tylko jeśli podniesiemy podatki – mówił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

To odpowiedź resortu na postulaty protestujących od soboty 11 września 2021 roku pracowników ochrony zdrowia. Niedzielski „wycenił” spełnienie oczekiwań medyków na kwotę 100 mld zł rocznie i uznał, że „to nierealne”.

Postulaty medyków „nierealne”. Niedzielski: trzeba podnieść podatki

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia liczy, że resort zdrowia wysłucha i spełni postulaty medyków. Te dotyczą m.in. natychmiastowej zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia, wzrostu wyceny świadczeń i urlopów dla medyków.

Pracownicy służby zdrowia chcą spotkania z premierem, ale wszystko wskazuje na to, że nieprędko dojdzie do konfrontacji. PAP, powołując się na rządowe źródła, przekazała, że Mateusz Morawiecki miałby zwlekać z rozmową z medykami „do czasu urealnienia ich postulatów”.

Medycy nie kryją oburzenia i odpowiadają premierowi, by wraz z reprezentantami Ministerstwa Zdrowia „urealnił spojrzenie na system ochrony zdrowia, w którym codziennie pacjenci czekają w nierealnych kolejkach”.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej mówił, że nie widzi potrzeby, by premier uczestniczył w rozmowach. Potwierdził też, że postulaty medyków są „nierealne” do spełnienia. Jak oszacował, wycena ich realizacji sięga 100 mld zł rocznie.

Medycy oczekują, że poniesiemy te koszty od razu, nie w przyszłych latach. 100 mld złotych to ponad połowa rocznych wpływów z VAT. Żeby więc zrealizować postulat medyków i zapewnić im wyższe płace, podatek ten musiałby wzrosnąć z 23 do 36 proc. 

Adam Niedzielski

Konferencja 13 września 2021 roku nie zażegnała sporu. Ministerstwo Zdrowia zaprosiło reprezentantów strony społecznej do rozmów kolejnego dnia i zaapelowało raz jeszcze o „urealnienie postulatów”. Zgody na realizację postulatów medyków w dotychczasowym kształcie nie ma. Niewykluczone, że protestujący będą zmuszeni pójść z PiS-em na kompromis.

RadioZET.pl