Zamknij

Wyższe mandaty za prędkość. Nawet 5 tys. zł kary dla piratów drogowych

15.07.2021 06:57
Wyższe mandaty za prędkość. Nawet 5 tys. zł kary dla piratów drogowych
fot. TADEUSZ KONIARZ/REPORTER/EastNews

Kierowcy, którzy nie dostosowują się do przepisów drogowych, będą płacić surowe kary. Rząd planuje wprowadzić wyższe mandaty i grzywny za łamanie prawa na drodze.

Mandaty za przekroczenie prędkości 150 km/h na drodze ekspresowej, 80 km/h w terenie zabudowanym, 170 km/h na autostradzie lub 120 km/h poza terenem zabudowanym (drogi wojewódzkie i krajowe), wzrosną nawet do kwoty 5 tys. zł. W ten sposób polski rząd chce walczyć z niebezpiecznymi kierowcami na drogach.

Równocześnie rosną ceny samochodów w pandemii. Już w marcu pisaliśmy, że z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wynika, że tylko od stycznia kwoty podniosły się średnio o 2 tysiące złotych. 

Mandat 5 tys. zł za przekroczenie prędkości

Podniesienie wysokości kary do 5 tys. zł będzie obowiązywało w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h. Jeżeli kierowca zostanie przyłapany na gorącym uczynku po raz kolejny, wówczas za recydywę zapłaci od 3 do 5 tys. zł.

Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś informuje w Business Insider Polska, że wysokość będzie "niezależna od tego, czy przekroczenie nastąpiło w obszarze zabudowanym czy niezabudowanym".

Zmiany w kwotach mandatów będą bardziej dotkliwe dla kierowców, bowiem do tej pory za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h kara wynosiła od 300 do 400 zł.

Wyższe kary dla piratów drogowych

Co się zmieni w polskim prawie? Poza podniesieniem kar za przekroczenie prędkości, zwiększona zostanie także grzywna za naruszanie praw osób pieszych oraz ignorowanie znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej.

Z informacji podanych przez Business Insider Polska wynika, że rząd podniesie maksymalną wysokość grzywny za wykroczenia drogowe z 5 tys. zł do 30 tys. zł, natomiast w postępowaniu mandatowym będzie to 3,5 tys. zł.

Zaostrzone zostaną także przepisy dotyczące nietrzeźwych kierowców. Nowością ma być kasowanie punktów karnych po dwóch latach, a nie po roku. Rząd chce także zwiększyć maksymalną liczbę przyznawanych punktów karnych za wykroczenie z 10 do 15. Wszystkie środki zebrane od kierowców przekraczających prędkość zostaną przekazane do Krajowego Funduszu Drogowego.

RadioZET.pl/BusinessInsider