Zamknij

Wyższe emerytury od 1 marca i zmiany w 500 plus

26.02.2021 17:05
Wyższe emerytury i zmiany w 500 plus
fot. Marek BAZAK/East News

Od poniedziałku 1 marca emerytury wzrosną. Prezydent Andrzej Duda zatwierdził podwyżki i podpisał nowelę. Zyskają też niepełnosprawni, którzy pobierają 500 plus.

500 plus dla niepełnosprawnych i emerytury do zmiany. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Podpisany przez prezydenta dokument zakłada wzrost minimalnych emerytur o nieco ponad 50 zł brutto. Podwyżka minimalnych świadczeń miała sięgnąć 70 zł, o co wnioskował Senat, ale posłowie ostatecznie odrzucili ten projekt tłumacząc, że „nie ma na to pieniędzy”.

Emerytury w górę od 1 marca

Od 1 marca najniższe świadczenie wyniesie zatem 1250,88 zł brutto, a wszystkie emerytury wzrosną o 4,24 proc. O ile więcej na rękę otrzymają seniorzy w przypadku konkretnych kwot emerytur? Można to sprawdzić w naszej tabeli emerytur>>>

Od poniedziałku wzrosną też renty. Świadczenie z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca wyniesie 938,16 zł (obecnie 900 zł), renta rodzinna – 1250,88 zł , a świadczenie przedemerytalne – 1262,34 zł. Obecnie minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1200 zł brutto.

500 plus dla niepełnosprawnych. Jakie zmiany?

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wskazała na Twitterze, że przy okazji waloryzacji emerytur została podniesiona kwota dochodowa przy świadczeniu 500 plus dla osób niesamodzielnych. Od marca 2021 roku próg dochodowy uprawniający do skorzystania z 500 plus zostanie podwyższony o 50 zł do poziomu 1750 zł. Przy wypłacie dodatku obowiązuje zasada złotówka za złotówkę.

Świadczenie przysługuje osobom pełnoletnim, niezdolnym do samodzielnej egzystencji.

Aby otrzymać świadczenie uzupełniające, trzeba złożyć wniosek wraz z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Osoby, które nie mają orzeczenia potwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji, do wniosku powinny dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia, wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku, oraz dokumentację medyczną lub też inną – istotną z punktu widzenia stanu zdrowia – dokumentację medyczną.

RadioZET.pl