Zamknij

The Weinstein Company złoży wniosek o upadłość

Olga Papiernik
26.02.2018 16:43
Bracia Weinstein
fot. East News

Wytwórnia filmowa The Weinstein Company złoży wniosek o upadłość, donosiły media amerykańskie w niedzielę, po tym, jak prokuratorzy próbowali nałożyć warunki na sprzedaż firmy współzałożonej przez zhańbionego hollywoodzkiego potentata Harveya Weinsteina.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Weinstein Company złoży wniosek o upadłość, donosiły media amerykańskie w niedzielę, po tym, jak prokuratorzy próbowali nałożyć warunki na sprzedaż firmy współzałożonej przez zhańbionego hollywoodzkiego potentata Harveya Weinsteina.

Firma znalazła się w kryzysie, odkąd w październiku pojawiły się oskarżenia o molestowanie seksualne, napaść i gwałty przeciwko Weinsteinowi, który nakręcił wiele nagrodzonych przez Akademię filmów, w tym "Artysta", "Mowa króla" i "Żelazna dama".

"Choć zdajemy sobie sprawę, że jest to bardzo niefortunny wynik dla naszych pracowników, naszych wierzycieli i wszystkich ofiar, Rada nie ma innego wyboru, jak tylko zrealizować jedyną możliwą opcję maksymalizacji pozostałej wartości firmy: uporządkowany proces bankructwa" - powiedział Zarząd firmy Weinstein, w oświadczeniu cytowanym przez Los Angeles Times.

Podobny raport podał The New York Times, również przytaczając oświadczenie firmy. Obie gazety podały, że rozmowy między firmą Weinstein a grupą inwestorów, prowadzone przez Marię Contreras-Sweet, urzędniczkę administracji poprzedniego prezydenta Baracka Obamy, zawaliły się.

Grupa była gotowa kupić The Weinstein Company za 500 milionów dolarów, ale 11 lutego prokurator stanu Nowy Jork, Eric Schneiderman, pozwał firmę Weinstein.

Schneiderman podjął kroki prawne przeciwko Weinsteinowi, jego bratu i ich firmie, z obawy, że sprzedaż spółki może pozostawić ofiary bez odpowiedniego zadośćuczynienia.

Magazyn Variety zamieścił na swojej stronie internetowej rzekomy list od The Weinstein Company do Contreras-Sweet i Ron Burkle, który również został zgłoszony jako część grupy inwestorów.

W liście było napisane, że wytwórnia, "pracowała niestrudzenie" od spotkania ze Schneidermanem i inwestorami, ale inwestorzy, nie "dotrzymają obietnic" złożonych podczas tego spotkania w sprawie "złotego standardu" polityki kadrowej "i zapewnienia niezbędnych funduszy tymczasowych.

"Musimy dojść do wniosku, że twój plan zakupu tej firmy był iluzoryczny i kieruję tę firmę jedynie w kierunku jej upadku ze szkodą dla wszystkich. Ta rada nie dopuści do tego" - można przeczytać w dokumencie opublikowanym przez Variety.

Ani Contreras-Sweet, ani Burkle nie mogli natychmiast odpowiedzieć na prośbę AFP o komentarz.

Brat Weinsteina, Bob, jest obecnym szefem firmy, która w ubiegłym roku zwolniła Harveya Weinsteina.

Ponad 100 kobiet oskarżyło Weinsteina o dziesięciolecia niewłaściwego zachowania seksualnego, co doprowadziło do zakończenia jego kariery.

Od czasu wybuchu skandalu tuziny cywilnych pozwów zostało wniesionych przeciwko Weinsteinowi i firmie, głównie przez kobiety, które oskarżają go o niewłaściwe zachowanie seksualne.

Weinstein podobno leczy się z uzależnienia seksualnego, jest także przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez brytyjską i amerykańską policję, chociaż nie został oskarżony o żadne przestępstwo.

it/pg/THE NEW YORK TIMES COMPANY/OP