Zamknij

Wyszukiwarka kwot otrzymanych z tarcz antykryzysowych

22.10.2020 19:06
pieniądze
fot. Shutterstock

UOKiK udostępnia wyszukiwarkę SUDOP, pozwalającą sprawdzić jaką pomoc dostało z tarcz antykryzysowych dowolne przedsiębiorstwo.

Tarcze antykryzysowe kosztowały Skarb Państwa 142 mld złotych. Dzięki wyszukiwarce SUDOP można dowiedzieć się, ile konkretnie pieniędzy i z jakiego tytuły otrzymało każde przedsiębiorstwo. Wystarczy podać jego numer NIP.

Informacje o udzielonej pomocy są jawne, co pozwoliło na udostępnienie mechanizmu sprawdzania kwot w internecie. Opóźnienie między przyznaniem pomocy a wprowadzeniem jej do przeszukiwanej bazy wynosi nie więcej niż 7 dni.

Wyszukiwarka wysokości wypłat z tarcz antykryzysowych. UOKiK udostępnia SUDOP

Gdyby nie środki z tarcz antykryzysowych, kłopoty przeżywane przez polskie przedsiębiorstwa byłyby znacznie większe. Środki zaangażowane przez rząd pozwoliły zachować miejsca pracy osób i uchronić przed bankructwem przedsiębiorców, którzy z dnia na dzień stracili możliwość zarabiania.

Pomoc udzielana w ramach tarczy antykryzysowej jest z założenia transparentna. Informacje o przyznaniu środków oraz ich wysokości są jawna i dostępne dla każdego zainteresowanego. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki SUDOP udostępnianej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta NIP, żeby dowiedzieć się, jaką pomoc otrzymało dane przedsiębiorstwo.

Instrukcja obsługi narzędzia jest wyjątkowo prosta: po podaniu Numeru Identyfikacyjnego Podatnika i wyszukaniu nazwy podmiotu wystarczy zaznaczyć opcję pokazującą „tylko pomoc rekompensująca negatywne konsekwencje ekonomiczne związane z COVID­‑19, udzielana w ramach limitu 800 000 euro na przedsiębiorcę”, żeby otrzymać kompletny spis kwot przekazanych przez państwo, wraz z jej formą i uzasadnieniem prawnym.

W dokumencie znajduje się więc od razu informacja, czy dane środki są bezzwrotne lub że przedsiębiorstwo będzie musiało je w całości lub części zwrócić, oraz wyjaśnione zostanie, na co dane pieniądze miały być przeznaczone.

Z danych Polskiego Funduszu Rozwoju wynika, ze po pomoc państwa sięgnęło 345 000 polskich przedsiębiorstw, a więc połowa wszystkich funkcjonujących w naszym kraju. Trafiło do nich jak do tej pory 61 mld zł.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl