Zamknij

Uwaga przedsiębiorcy! Zmiana zasad wystawiania faktur

03.09.2019 13:55
Wystawianie faktur. Zmiany w 2020 roku
fot. Shutterstock/wutzkohphoto (ilustracyjne)

Od nowego roku sprzedawca nie wystawi faktury na podstawie paragonu, jeśli nie będzie na nim numeru NIP nabywcy. W przeciwnym razie obydwie strony muszą liczyć się z karami.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Faktura do paragonu będzie wystawiana tylko w przypadku, gdy na tym paragonie będzie znajdować się numer identyfikujący nabywcę. Co to oznacza?

Zobacz także

Sprzedawca korzystający z kasy fiskalnej wystawi fakturę nabywcy, który posługuje się numerem identyfikującym, tylko w przypadku, gdy ten numer będzie znajdować się na paragonie dokumentującym sprzedaż.
Nowe przepisy mają na celu walkę z oszustami wyłudzającymi VAT i wystawianiu tzw. pustych faktur.

W przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy fiskalnej potwierdzonej paragonem fiskalnym fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer NIP.

Znowelizowana ustawa o VAT art. 106b ust.5-7

100  procent sankcji VAT za naruszenie przepisów

Jeśli sprzedawca wystawi fakturę na podstawie paragonu bez numeru NIP nabywcy, obie strony transakcji słono za to zapłacą. Kara za nieprzestrzeganie przepisów odpowiada pełnej kwocie podatku wykazanego na tej fakturze.

Zobacz także

„Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami VAT, paragon do kwoty 450 zł brutto (100 euro) z NIP nabywcy stanowi fakturę uproszczoną, równoważną ze zwykłą fakturą. W przypadku takich paragonów (z NIP nabywcy), aby potwierdzić zakup, nabywca nie musi dodatkowo występować o zwykłą fakturę” – przypomina resort finansów.

Zobacz także: Faktura - jak ją wystawiać i jakie ma rodzaje? Wszystko, co musisz wiedzieć

RadioZET.pl