Zamknij

Wysokie pensje w NBP. W prywatnych bankach dyrektorzy zarabiają mniej

Piotr Drabik
27.02.2019 13:45
NBP. Porównanie zarobków z bankami komercyjnymi. Martyna Wojciechowska
fot. Mateusz_Szymanski/Shutterstock

Średnia pensja dyrektorska w Narodowym Banku Polskim wynosiła w ubiegłym roku 36,3 tys. zł. Dzięki ujawnionym w środę przez NBP informacjom wiadomo, że na znacznie większe wynagrodzenie mogła liczyć m.in. Martyna Wojciechowska. Przy okazji sprawdziliśmy, jak wyglądają zarobki w komercyjnych bankach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy prezes NBP Adam Glapiński powinien ustąpić?

Liczba głosów:

NBP opublikował w środę na swojej stronie internetowej informacje o wysokości wynagrodzeń kadry kierowniczej w ubiegłym roku.

Jest to rezultat nowelizacji ustawy przewidującej jawność wynagrodzeń kadry kierowniczej w NBP, którą opublikowano we wtorek po południu w Dzienniku Ustaw.

Ile się zarabia w NBP?

Z opublikowanych przez NBP informacji wynika, że najwyższe przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto wśród kadry kierowniczej otrzymywała dyrektor departamentu komunikacji i promocji – 49 563 złote.

Chodzi o Martynę Wojciechowską, która pracuje w banku centralnym od prawie trzech lat. Według „Gazety Wyborczej” miała ona zarabiać w NBP co najmniej 65 tys. złotych.

Zobacz także

Niewiele mniejszą średnią pensję (42 760 zł) w roku ubiegłym otrzymywała Kamila Sukiennik – szefowa gabinetu prezesa NBP Adama Glapińskiego. Zdaniem „GW” miała ona zarabiać około 30 tys. złotych. 

W sumie NBP we środę opublikował listę średnich wynagrodzeń miesięcznych 126 pracowników NBP na stanowiskach kierowniczych w centrali, oddziałach regionalnych oraz doradców prezesa.

Na początku roku Ewa Raczko, zastępca dyrektora departamentu kadr Narodowego Banku Polskiego, zapewniała, że średnia pensja dyrektorska w banku centralnym w ubiegłym roku wynosiła 36,6 tys. zł.

Zobacz także

Ile zarabiają dyrektorzy w komercyjnych bankach?

Według „Raportu płacowego 2019. Trendy na rynku pracy” opracowanego przez firmę Hays, dyrektorzy w prywatnych bankach nie mogą pochwalić się tak wysokimi zarobkami, jak ich koledzy z NBP. Warto przy okazji pamiętać, że bank centralny jest szczególną instytucją finansową o zupełnie innej strukturze niż banki komercyjne.

Dyrektor sprzedaży bankowości przedsiębiorstw w prywatnym banku średnio może liczyć na 31 tys. zł miesięcznie (minimalnie 22 tys. zł, a maksymalnie 42 tys. zł). Z kolei dyrektor sprzedaży bankowości detalicznej przeciętnie otrzymuje 26 tys. zł pensji (min. 22 tys. zł, a maks. 38 tys. zł).

Średnie zarobki w bankowości według Hays

Jeszcze mniejsza średnia pensja na rynku bankowym dotyczy dyrektorów placówek regionalnych (20 tys. zł) oraz szefa placówki detalicznej (10 tys. zł).

Firma Hays w raporcie zaznaczyła, że w całym sektorze bankowości zanotowano 5 proc. wzrostu wynagrodzeń w porównaniu do poprzednich 12 miesięcy.

Z kolei według danych ze strony Wynagrodzenia.pl, prowadzonej przez firmę doradczą Sedlak & Sedlak, średnie zarobki dyrektora departamentu banku wynoszą 21 tys. zł (min. 14,6 tys. zł, a maks. 30 tys. zł).

Natomiast dyrektor oddziału banku może liczyć na przeciętną pensję 9,8 tys. zł (min. 7,4 tys. zł, a maks. 13,2 tys. zł.).

Zobacz także

Komentarz eksperta

Konrad Akowacz, specjalista ds. analiz wynagrodzeń Sedlak & Sedlak podkreślił, że "przyrównywane wynagrodzenia dotyczą sektora dużych przedsiębiorstw, wynagrodzenia w bankach komercyjnych mogą się od nich różnić".

- Wystarczy zauważyć że wynagrodzenie prezesa NBP to około 63 tysięcy złotych miesięcznie, podczas gdy w banku komercyjnym prezes banku może liczyć na około 277 tysięcy złotych miesięcznie - podkreślił.

- Mediana wynagrodzenia całkowitego dyrektora departamentu w NBP to około 37 tys. zł, na porównywalnym poziomie stanowiska w dużym przedsiębiorstwa (zatrudniającym ponad 1000 osób) mediana wynagrodzenia całkowitego wynosi około 34 tys. zł - podkreślił Konrad Akowacz, specjalista ds. analiz wynagrodzeń Sedlak & Sedlak. 

W przypadku zastępców dyrektorów departamentów w NBP mediana wynagrodzeń to około 27 tys. PLN, a dla dyrektorów oddziałów okręgowych około 24 tys. PLN. W dużym przedsiębiorstwie osoby na porównywalnych stanowiskach mogłyby liczyć na około 23 tys. PLN.

Z kolei według "Raportu Płacowego Sedlak & Sedlak 2018", mediana wynagrodzeń zastępców dyrektorów oddziałów okręgowych to około 19 tys. PLN, w dużym przedsiębiorstwie na porównywalnym stanowisku oferowane stawki wynoszą około 17 tys. PLN.

Sprawa ma się ciekawie również kiedy popatrzymy na dokładne stanowiska.

- Dyrektor Komunikacji i Promocji NBP zarobiła przeciętnie 49,5 tys. miesięcznie w dużym przedsiębiorstwie osoba na podobnym stanowisku może liczyć na około 44,5 tysięcy złotych miesięcznie - wskazał Akowacz.

Natomiast płaca całkowita dyrektora finansowego w dużym przedsiębiorstwie to około 40,5 tys. zł, a dyrektora personalnego to około 36,5 tys. zł (dyrektor Departamentu Kadr w NBP zarabiał przeciętnie niecałe 43 tys. PLN miesięcznie).

RadioZET.pl/PTD