Zamknij

Wysokie nagrody w kancelarii Andrzeja Dudy - ujawnił NIK

25.06.2020 12:41
Wysokie nagrody w kancelarii Andrzeja Dudy i podwyżki u Morawieckiego
fot. PAP/EPA/Erin Schaff / POOL (ilustracyjne)

Hojne podwyżki w kancelarii premiera oraz Senatu i nagrody w Kancelarii Prezydenta RP - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK), do którego dotarł dziennik "Fakt". Jak politycy tłumaczą podwyżkę dla swoich współpracowników?

NIK opublikowało wyniki kontroli wykonania budżetu państwa za 2019 roku. Opisano w nim również wydatki centralnych urzędów. Jak podał dziennik "Fakt", Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podniosła w zeszłym roku przeciętne wynagrodzenie. 

Z kwoty 9060,70 zł wzrosło do 10 086,19 zł - czyli o ponad 11 proc. Kancelaria premiera Mateusza Morawieckiego tłumaczyła, że "wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (...) spowodowany był m.in. wzrostem środków na wynagrodzenia pracowników realizujących nowe zadania w KPRM (...), jak również wypłatą jednorazowych nagród, sfinansowanych w ramach 3 proc. funduszu nagród".

Zobacz także

"Fakt" podkreślił, że w kancelarii premiera zwiększyła się w ciągu roku liczba etatów - z 675 do 692. Z tego powodu wydatki na pensje w KPRM wzrosły o 10 mln zł. 

Podwyżki wprowadziła również Kancelaria Senatu, którą do listopada 2019 r. kierowała większość PiS, a później senatorów z opozycji demokratycznej. Przeciętna pensja w 2019 r. wyniosła w tej instytucji 10 790,90 zł. To oznacza wzrost o 1697 zł w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Jak Kancelaria Senatu tłumaczy podwyżki? „Wzrost wynagrodzeń wynikał m.in. z dodatkowego wynagrodzenia związanego z zakończeniem IX kadencji Senatu oraz (...) 10 proc. podwyżki wynagrodzeń” – napisała izba wyższa parlamentu w odpowiedzi na pytania "Faktu". W sumie na wynagrodzenia w Kancelarii Senatu wydaliśmy w zeszłym roku ponad 60 mln zł, to o ok. 6 mln zł więcej niż rok wcześniej - napisała gazeta.

Dziennik opublikował również wyniki ze „sprawozdania z wykonania budżetu Kancelarii Prezydenta”. Wynika z niego, że na premie w kancelarii Andrzeja Dudy przeznaczono aż 2,7 miliona złotych. Zakładając, że wypłacono je wszystkim zatrudnionym (413 osób), średnia nagroda wyniosła 6500 zł na osobę - podała gazeta. Tymczasem przeciętne wynagrodzenie w Kancelarii Prezydenta przekraczało w zeszłym roku 10,6 tys. zł.

RadioZET.pl/Fakt