Zamknij

Wyrywkowe kontrole trzeźwości w pracy. Rząd szykuje zmianę przepisów

07.05.2021 19:02
kontrola trzeźwości
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER/East News

Pracodawca będzie mógł przeprowadzać wśród zatrudnionych wyrywkowe, prewencyjne kontrole trzeźwości. Takie uprawienia ma dać nowelizacja ustawy, nad którą pracuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Alkohol w miejscu pracy pojawia się zdecydowanie zbyt często, szczególnie w czasie pandemii, gdy wykonywanie obowiązków z domu stwarza okazję do gaszenia pragnienia nie kawą czy herbatą, lecz napojem z procentami. Za takie podejście do pracy zdalnej posypały się już w Polsce dyscyplinarki.

Pracownicy pod wpływem alkoholu i „innych środków odurzających” potrafią stawić się także do pracy stacjonarnej. Pracodawcy w obecnym stanie prawnym nie mogą nakazać wykonania kontroli trzeźwości – nowelizacja ustaw szykowana przez MRPiT ma tę sytuację zmienić.

Pracodawca będzie mógł kontrolować trzeźwość pracowników

Alkohol to zagrożenie dla bezpieczeństwa w miejscu pracy. Ryzyko w przypadku pracowników biurowych jest co prawda niskie i sprowadza się raczej do możliwości popełnienia błędu w piśmie bądź raporcie, dla osób pracujących fizycznie oraz przebywających w ich otoczeniu zagrożenie jest jak najbardziej realne.

Nieprzypadkowo w sieci karierę robią memy o pracownikach budowy i małpkach, czyli małych butelkach wódki. Niepisaną tradycją części branży jest „rozgrzewka” przed rozpoczęciem pracy. Obecnie pracodawca niewiele może zrobić po podjęciu podejrzenia, że pracownik jest pod wpływem alkoholu i nie ma prawa nie dopuścić go do pracy. Dzięki zmianom w ustawach uzyska odpowiednie prerogatywy i będzie mógł przeprowadzać wyrywkowe prewencyjne kontrole trzeźwości.

Będą one dotyczyć nie tylko osób zatrudnionych na etat, lecz także wykonujących obowiązki na innej podstawie prawnej, w tym prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą.

Jeśli przeprowadzony test wykaże obecność alkoholu lub „środka działającego podobnie”, pracodawca nie będzie mógł dopuścić pracownika do pracy.

Szykowane przez MRPiT nowelizacje Kodeksu pracy oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi mają o zostać przyjęte w III kwartale 2021 roku.

RadioZET.pl