Zamknij

Ponowne przeliczenie emerytury nie tylko dla rocznika 1953

16.09.2020 12:04
Dla kogo ponowne przeliczenie emerytury
fot. Marek BAZAK/East News

Emerytury wzrosną nie tylko dla seniorów urodzonych w 1953 roku? Sejm zajmie się poprawkami do noweli umożliwiającej ponowne przeliczenie świadczeń także dla innych roczników.

Emerytki z rocznika 1953 mogą liczyć na wyrównanie świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Senat chce, aby ponowne przeliczenie emerytur było możliwe także w przypadku innych roczników.

Senat skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS, którego celem jest przywrócenie emerytom urodzonym także w innym roku niż 1953 pełnej podstawy obliczenia emerytury, pomniejszonej o kwoty pobranych tzw. emerytur wcześniejszych.

Wyższe emerytury dzięki ponownemu przeliczeniu świadczeń

Początkiem lipca 2020 roku prezydent podpisał nowelę ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ta niesie za sobą kluczowe zmiany dla kobiet, które urodziły się w 1953 roku i które przed 2013 rokiem przeszły na wcześniejszą emeryturę.

Zobacz także

Schody pojawiły się tego właśnie roku, gdyż 1 stycznia weszła w życie ustawa zmieniająca podstawę obliczania świadczeń. Chodziło o przepis, zgodnie z którym osobom które przeszły na wcześniejszą emeryturę po osiągnięciu 55. roku życia została obniżona emerytura powszechna - w przypadku kobiet - po osiągnięciu 60. roku życia.

Na czym polega pułapka i niekonstytucyjność tego przepisu? Kobiety, które w latach 2008-2012 przeszły na wcześniejszą emeryturę nie mogły wiedzieć, że w 2013 roku, kiedy przejdą na emeryturę z racji osiągnięcia wieku emerytalnego ZUS obniży ich świadczenia. O niższe emerytury nie musiały martwić się kobiety urodzone w latach od 1949 do 1952, gdyż przejście na wcześniejszą emeryturę nie wpływało na wysokość świadczeń otrzymywanych po osiągnięciu wieku emerytalnego.  

Zobacz także

Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy za niezgodne z Konstytucją i nakazywał odejmowanie od podstawy obliczenia emerytury kwot wcześniej pobranych emerytur. Zgodnie z nowymi przepisami, kobiety, które na mocy wniosku sprzed 2013 roku pobierają wcześniejszą emeryturę będą mogły przejść na powszechną emeryturę bez zastosowania mechanizmu pomniejszającego świadczenia. 

Przeliczenie świadczeń nie tylko dla rocznika 1953

Na czym polegają senackie poprawki do tych przepisów? Parlamentarzyści chcą, aby większe grono emerytów poszkodowanych przez wadliwe przepisy mogło skorzystać z ponownego przeliczenia świadczeń.

Inicjatorem senackiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS jest Marek Borowski, który argumentował, że problem pomniejszonych emerytur dotyczył także innych roczników, w tym mężczyzn odchodzących na wcześniejsze emerytury branżowe. Mowa o górnikach, nauczycielach czy osobach pracujących w szkodliwych warunkach. W przypadku tych emerytów, kryteria wiekowo-stażowe były określone odmiennie.

Wiceszefowa MRPiPS Iwona Michałek podczas obrad Senatu zarzuciła inicjatorowi projektu, że wyrok Trybunału odnosi się wyłącznie do rocznika 1953. W noweli uzasadniono jednak, że sentencja wyroku TK nie dotyczy innych roczników jedynie dlatego, że pytanie Trybunałowi zadał sąd rozpatrujący skargę na decyzję ZUS kobiety z 1953 roku.

RadioZET.pl/PAP