Zamknij

Wyrównania za Polski Ład. Policjanci już otrzymali wypłaty

17.01.2022 19:57
Policjanci dostali wyrównania
fot. FOT. LUKASZ KACZANOWSKI/POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Polski Ład obniżył pensję m.in. policjantom i nauczycielom. Niższe wypłaty dostali także niektórzy emeryci. Ci pierwsi już otrzymali wyrównania na konta.

Polski Ład obniżył pensje niektórym przedstawicielom budżetówki, którzy wynagrodzenie otrzymują z góry. Na niższe świadczenia skarżyli się także emeryci.

Afera z niższymi pensjami i świadczeniami wymusiła na rządzących nowe przepisy. Od połowy stycznia 2022 roku zaliczki na podatek dochodowy mogą być pobierane „po staremu”, tak, by klasa średnia nie była stratna. Styczniowe wypłaty mają zaś być wyrównane jeszcze tego samego miesiąca.

Policjanci już otrzymali wyrównanie

Polski Ład wprowadził rewolucję w podatkach. Rząd z jednej strony obniżył daninę, podwyższając kwotę wolną od podatku i drugi próg podatkowy, z drugiej zaś zwiększył obciążenia, likwidując możliwość odliczenia składki zdrowotnej w PIT. Efekt? Niektórzy już odnotowali niższe pensje.

Rząd zagwarantował jednak, że pracownicy z pensją do 12 tys. zł brutto i emeryci ze świadczeniem do około 5 tys. zł brutto – nie stracą. Na mocy nowego rozporządzenia Ministra Finansów zaliczki na podatek dochodowy mają być pobierane przez płatnika w niższej wysokości, a straty zostaną wyrównane.

Wszyscy funkcjonariusze służb podległych MSWiA, którzy w styczniu otrzymali niższe uposażenia, niż powinni, otrzymali już odpowiednie wyrównania 

minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Policjanci już otrzymali wyrównania, na które będą mogli liczyć też nauczyciele, którzy dostali niższe pensje. Także emeryci, którzy za sprawą Polskiego Ładu nadpłacili w styczniu podatek dochodowy, będą mogli liczyć na zwrot pieniędzy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

RadioZET.pl/PAP